Reklama

Zeman chciał rozszerzenia V4 o Słowenię. "Węgry nie są zainteresowane"

Czeski prezydent Milosz Zeman na spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą stwierdził, że chciał rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej (V4) o Słowenię. Zeman stwierdził, że "zwłaszcza Węgry nie są tym zainteresowane".

Zeman przebywa obecnie na Słowacji. Wizyta w Wysokich Tatrach jest ostatnią podróżą Zemana jako prezydenta Czech. Przed dziesięcioma laty, rozpoczynając pierwszą kadencję głowy państwa, ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną był także w Szczyrbskim Jeziorze. 

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Czaputovą Zeman powiedział, że od dawna chciał, aby do V4 (którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) przystąpiła Słowenia. Jego zdaniem projekt nie spodobał się Węgrom i negocjacje utknęły w martwym punkcie.

Zdaniem Czaputovej należy jasno określić znaczenie i cel V4, ponieważ jej zdaniem przechodzi ona "kryzys tożsamości". Przyznała, że politycy Grupy Wyszehradzkiej nie zgadzają się w niektórych bardzo ważnych sprawach. Należą do nich poszanowanie państwa prawa i kwestia pomocy dla Ukrainy. Stwierdziła też, że V4 ma sens, ponieważ do współpracy zmusza geografia, która jest istotniejsza niż długość mandatu poszczególnych polityków.

Reklama

Współpraca Czech i Słowacji. Zeman: Doskonała

Czaputova i Zeman podkreślili, że stosunki czesko-słowackie są bardzo dobre i takimi także będą podczas prezydentury Petra Pavla, która rozpocznie się 9 marca. 

- Stosunki między naszymi krajami są nie tylko bezproblemowe, ale wręcz doskonałe - powiedział Zeman. - Wierzę, że bardzo dobra czesko-słowacka współpraca będzie kontynuowana z moim następcą - dodał. Przyznał, że nie popierał Pavla w wyborach, ale życzy mu sukcesu, który jest w interesie Czech. 

- Nasze kraje są sobie bardzo bliskie. To przejawia się w różnego rodzaju współpracy, gospodarczej, kulturalnej, w stosunkach międzyludzkich. Cieszę się, że przejawia się to zwłaszcza w sytuacjach, w których musimy sobie nawzajem pomagać - odpowiedziała Czaputova. 

Pavel już wcześniej zadeklarował, że z pierwszą wizytą zagraniczną pojedzie na Słowację.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy