Reklama

Reklama

Zełenski: Rosja straciła kontrolę nad swoimi najemnikami w Donbasie

Ostrzały artyleryjskie zamieszkanych przez cywilów miejscowości w Donbasie, w których ostatniej nocy zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, pokazują, że Rosja straciła kontrolę nad swoimi najemnikami - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie poinformował tego dnia, że oprócz dwóch zabitych w wyniku ostrzałów rannych zostało 10 ukraińskich wojskowych.

Zełenski ocenił, że działania kontrolowanych przez Moskwę separatystów w Donbasie są poważnym naruszeniem mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu.

"Użycie artylerii świadczy o co najmniej częściowej utracie (przez Rosję) zdolności zarządzania i kontroli nad najemnikami. Oczekujemy, że strona rosyjska odzyska kontrolę nad tymi oddziałami" - powiedział Zełenski, cytowany przez służby prasowe swojej administracji.

Reklama

Nowy prezydent, który został zaprzysiężony 20 maja, uprzedził, że armia Ukrainy nie pozostawi ostrzałów bez odpowiedzi. "Siły Zbrojne Ukrainy będą odpowiadały ze zdecydowaniem (...), a na szczeblu dyplomatycznym nasze stanowisko, mówiące o konieczności wstrzymania ognia i uwolnienia jeńców, pozostaje twarde i niezmienne" - podkreślił Zełenski.

Do ataku na wojska ukraińskie w Donbasie doszło dwa dni po posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie konfliktu, która spotyka się w stolicy Białorusi, Mińsku. Po rozmowach ogłoszono, że strony wyraziły zamiar rozpoczęcia wycofywania sił i środków w okolicach Stanicy Ługańskiej oraz gotowość do podpisania porozumienia o zawieszeniu broni.

Z Kijowa Jarosław Junko

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy