Reklama

Zełenski chce pomóc Saakaszwilemu. Wzywa Gruzję do reakcji

Wołodymyr Zełenski chce by gruzińskie władze zareagowały i pomogły byłemu prezydentowi tego kraju. Micheil Saakaszwili przebywa w więzieniu. W internecie opublikowano nagrania, na których widać w jakim stanie jest były polityk.

W sieci pojawiły się nagrania z Micheilem Saakaszwilim. Były prezydent Gruzji przebywa w więzieniu. Jego stan jest coraz gorszy, na filmie widać, że jest wychudzony i porusza się przy użyciu chodzika. 

Saakaszwili za kraty trafił w październiku 2021, zaraz po tym jak przekroczył granicę Gruzji. Wcześniej, przez osiem lat, nie wracał do kraju. Zarzuty wobec niego dotyczą sprawy z 2006 roku.

Wtedy doszło do zabójstwa urzędnika bankowego Sandro Girgwalianiego. Dwa lata później Saakaszwili ułaskawił czterech wysokich urzędników departamentu konstytucyjnego, którzy byli sądzeni w procesie związanym z morderstwem Girgalianiego. W 2014 prokuratura wezwała byłego prezydenta Gruzji, by złożył wyjaśnienia w tej sprawie. Saakaszwili nie stawił się, wydano za nim nakaz aresztowania, a sąd w końcu skazał go zaocznie na sześć lat więzienia.

Reklama

W czasie swojej emigracji Saakaszwili wiele czasu spędził w Ukrainie. Otrzymał obywatelstwo tego kraju, został też szefem władz regionu odeskiego. Oskarżał prezydenta Petra Poroszenkę o niewystarczające działania na rzecz walki z korupcją.

W 2017 roku odebrano mu ukraińskie obywatelstwo. Saakaszwili przez Polskę przedostał się do Holandii. Obywatelstwo tego kraju posiada jego żona. W 2019 roku Wołodymyr Zełenski przywrócił byłemu prezydentowi Gruzji ukraińskie obywatelstwo.

Zełenski upomina się o Saakaszwilego

Do sprawy Saakaszwilego postanowił się odnieść prezydent Ukrainy. - Każdy może zobaczyć, w jakim stanie jest teraz Saakaszwili, w jakim stanie jest jego zdrowie. Dlatego apeluję do narodu gruzińskiego, do władz gruzińskich. To, co dzieje się teraz z Micheilem, to kpina. To musi się skończyć - powiedział Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Według prezydenta Saakaszwili może być w stanie krytycznym i wezwał do udzielenia mu pomocy oraz przetransportowania go do placówki w Ukrainie lub jednym z państw europejskich.

Z kolei ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow napisał na Twitterze, że jedynie leczenie za granicą może uratować byłego prezydenta Gruzji.

Gruzińska służba więzienna twierdzi, że Saakaszwili udaje i oszukuje opinię publiczną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Gruzja | Micheil Saakaszwili | ​Wołodymyr Zełenski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy