Reklama

Reklama

Zdjęcie roku UNICEF 2017

Rodzice pięcioletniej Zahry uciekli z Syrii z siedmiorgiem jej rodzeństwa do obozu dla uchodźców w Jordanii. Tam autor zdjęcia roku, fotoreporter Muhammed Muheisen uchwycił wyraz oczu dziewczynki.

"Dziecięce oczy nie kłamią" - powiedziała podczas uroczystości w Berlinie Elke Büdenbender, sprawująca patronat nad UNICEF Niemcy. 

W oczach dziewczynki skupia się cierpienie milionów dzieci żyjących w ogarniętych kryzysami i wojnami częściach naszego globu i zmarnowane dzieciństwo całego pokolenia syryjskich dzieci.

Autorem zdjęcia uhonorowanego tytułem "Zdjęcia Roku UNICEF" jest dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera Muhammed Muheisen, który od lat relacjonuje z Bliskiego Wschodu, Pakistanu i Afganistanu. 

Urodzony w Jerozolimie fotoreporter spotkał Zahrę w prowizorycznym obozie dla uchodźców pod Al-Mafrak w Jordanii. Znaleźli w nim schronienie rodzice pięcioletniej Zahry, którzy z siedmiorgiem jej rodzeństwa uciekli przed wojną w Syrii.

Reklama

Zmarnowane dzieciństwo

Dzieciństwo milionów dzieci, tak jak Zahry, mija w beznadziei obozów uchodźczych i prowizorycznych schronień. Zdjęcie dziewczynki jest poruszającym świadectwem często wstrząsających przeżyć, jakich musiały doświadczyć te dzieci w swoim tak krótkim przecież życiu. 

"Ciągle trzeba wracać do buzi Zahry. Symbolizuje ona los milionów dzieci" - podkreśliła Elke Büdenbender.

Na drugim miejscu najlepszych zdjęć roku znalazło się zdjęcie fotografa z Bangladeszu K.M. Asada, na trzecim Kanadyjczyka Kevina Frayera. 

Obydwaj udokumentowali los muzułmańskiej mniejszości Rohingja.Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF od 2000 r. wyróżnia tytułem "UNICEF Photo of the Year Award" zdjęcia i fotoreportaże, które zdaniem organizacji w wybitny sposób dokumentują osobowość i warunki życia dzieci na świecie.

Elżbieta Stasik / epd, Unicef, Redakcja Polska Deutsche Welle

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy