Reklama

Reklama

Zatonęła słynna pływająca restauracja. Jadła w niej brytyjska królowa

Stołowali się tam m.in. brytyjska królowa i Tom Cruise. Po blisko 50-letniej działalności, słynna barka-restauracja Jumbo zatonęła na Morzu Południowochińskim po tym, jak została odholowana z portu. "Głębokość wody w miejscu zatonięcia przekracza 1000 metrów, co sprawia, że przeprowadzenie prac ratunkowych jest niezwykle trudne" - poinformował w oświadczeniu właściciel restauracji, firma Aberdeen Restaurant Enterprises.

Restauracja Jumbo, w której serwowano przysmaki kuchni kantońskiej, była jedną z rozpoznawanych atrakcji turystycznych Hongkongu. Otwarta w 1975 roku stała się popularną atrakcją turystyczną. Pojawiła się też w kilku filmach, w tym w jednym o przygodach Jamesa Bonda. Od lat borykała się jednak z problemami finansowymi i nie przetrwała pandemii COVID-19.

Lokal zamknięto w marcu 2020 roku. W ubiegłym tygodniu restauracja została odholowana z hongkońskiej przystani, a w niedzielę z powodu złych warunków pogodowych przewróciła się i zatonęła w pobliżu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim - poinformował jej właściciel, firma Aberdeen Restaurant Enterprises.

Reklama

"Mieliśmy wszystkie potrzebne pozwolenia"

Jak informuje BBC, przed rozpoczęciem transportu zlecono inżynierom sprawdzenie pływającej restauracji. - Uzyskaliśmy wszystkie stosowne pozwolenia - powiedzieli właściciele. Statek miał czekać na kolejnego zarządcę jednak po tym, jak "napotkał na niekorzystne warunki" zaczął nabierać wody i tonąć - poinformowała firma.

"Głębokość wody w miejscu zatonięcia przekracza 1000 metrów, co sprawia, że przeprowadzenie prac ratunkowych jest niezwykle trudne" - napisano w oświadczeniu, dodając, że firma poszukuje dalszych informacji od firmy holowniczej.

Według firmy nie ucierpiał żaden członek załogi. Nie ujawniono, dokąd restauracja była holowana.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy