Reklama

Reklama

​Zaskakujące słowa papieża na temat Kościoła i polityki

Papież Franciszek powiedział w piątek, że Kościół powinien uczestniczyć w życiu politycznym, ale zastrzegł, że tylko w "wysokiej polityce". Opinię tę wyraził podczas spotkania z prawnikami i sędziami z całego świata. Mówił też o potrzebie wolnego sądownictwa.

W czasie audiencji dla uczestników zorganizowanego w Watykanie sympozjum na temat walki z przestępczością zorganizowaną, handlem ludzi i niewolnictwem Franciszek oświadczył: "Mówi się, że Kościół nie powinien angażować się w politykę".

Następnie dodał: "Kościół musi wchodzić do wysokiej polityki". Jego zdaniem zaangażowania wymaga właśnie walka ze zjawiskami, którym poświęcono obrady zorganizowane z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Franciszek przytoczył też słowa Pawła VI o tym, że "polityka jest jedną z najwyższych form miłości".

Reklama

Zwracając się do sędziów z wielu krajów papież oświadczył: "Wiem, że doświadczacie nacisków, gróźb, i wiem, że dzisiaj być prokuratorem, sędzią to znaczy ryzykować własnym życiem". Wyraził uznanie dla odwagi przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy - jak mówił - "chcą pozostać wolni w pełnieniu swych funkcji w sądownictwie".

"Bez tej wolności władza sądownicza kraju psuje się i generuje korupcję" - oświadczył Franciszek. Zauważył, że "karykaturą" jest "sprawiedliwość z zawiązanymi oczami".

Jako wielkie zło społeczne wskazał korupcję na wszystkich szczeblach, która "osłabia rządy, demokrację partycypacyjną i działalność wymiaru sprawiedliwości".

Papież z uznaniem wypowiedział się o obowiązujących we Włoszech przepisach umożliwiających konfiskatę majątków przestępców.

Mówiąc o karach ocenił, że powinny one pozostawiać człowiekowi, także temu, który zbłądził, "nadzieję".

"Kara bez końca sama w sobie jest torturą" - uważa papież.

Powiedział też, że lepiej funkcjonują te więzienia, w których dyrektorem jest kobieta.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy