Reklama

Reklama

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Oglądaj transmisję w Polsat News i w Interii

W środę około godziny 18:00 czasu polskiego rozpocznie się uroczystość zaprzysiężenia 46. prezydenta USA Joe Bidena. O godz. 17:00 na antenie Polsat News zacznie się wydanie specjalne, które poprowadzi Jan Mikruta. Zaprzysiężenie będzie można również oglądać na głównej stronie Interii. Od godz. 22:30 do północy zapraszamy na specjalne wydanie programu "Dzień na świecie" w Polsat News.

Zazwyczaj ceremonii zaprzysiężenia towarzyszy ok. 20 tys. zaproszonych gości. Także na dzielących Kapitol od Pomnika Lincolna błoniach National Mall zbierają się tłumy. Tym razem ze względu na COVID-19 i niedawne wtargnięcie tłumu do budynku Kongresu nastąpiło zerwanie z tradycją.

Wśród stosunkowo niewielu gości ceremonii znajdą się m.in. byli prezydenci i członkowie Kongresu. Ostatni mogą zaprosić tylko jednego gościa.

Inauguracja i towarzyszące jej wydarzenie, m.in. koncerty, będą transmitowane przez telewizje oraz w internecie. Hymn USA wykona Lady Gaga, wystąpi także Jennifer Lopez. Specjalny program telewizyjny poprowadzi słynny aktor Tom Hanks. 

Reklama

Trump odmówił udziału w uroczystości

Inaczej niż wielu innych ustępujących prezydentów, Donald Trump, twierdzący, że listopadowe wybory prezydenckie zostały sfałszowane, odmówił udziału w uroczystości zaprzysiężenia swego następcy. Ostatni raz zdarzyło się to po zakończeniu kadencji Andrew Johnsona w 1869 roku.

Najstarszy prezydent

78-letni Biden rozpocznie prezydenturę jako najstarszy człowiek w historii USA. Trump podczas swojej inauguracji miał 70 lat, a Ronald Reagan 69. Najmłodsi byli: 42-letni Theodore Roosevelt, 43-letni Kennedy oraz 46-letni Ulysses Grant i Bill Clinton. Przed Bidenem zaprzysiężonych zostało 45 prezydentów.

Oczekuje się, że podczas środowej uroczystości treść prezydenckiej przysięgi nie zostanie zmieniona i będzie brzmiała: "Uroczyście przysięgam (lub potwierdzam), że będę wiernie wykonywał urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych i jak potrafię najlepiej dochowam, będę chronić i strzec Konstytucji Stanów Zjednoczonych".

O godz. 17:00 na antenie Polsat News rozpocznie się wydanie specjalne związane z zaprzysiężeniem Joe Bidena, które poprowadzi Jan Mikruta. Od godz. 22:30 do północy zapraszamy na specjalne wydanie programu "Dzień na świecie". Transmisja z zaprzysiężenia kolejnego prezydenta USA również na głównej stronie Interii.  Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy