Reklama

Zamach w Orlando. "Bilans ofiar śmiertelnych wzrośnie"

Uzbrojony napastnik zastrzelił 50 osób, a 53 ranił w popularnym nocnym klubie dla gejów w Orlando na Florydzie - poinformowały w niedzielę władze. Sprawca, który wziął zakładników, został zastrzelony przez funkcjonariusza specjalnej jednostki policji SWAT.

Burmistrz Orlando, Buddy Dyer, oświadczył, że to najbardziej krwawy incydent z użyciem broni palnej w historii USA, przewyższający liczbą ofiar masakrę na politechnice w Wirginii w 2007 roku; zginęło wówczas ok. 30 osób.

W związku ze skalą tragedii burmistrz wprowadził w mieście stan wyjątkowy i zwrócił się do gubernatora Florydy, by uczynił to samo w całym stanie.

Wielu rannych w szpitalach jest w stanie krytycznym. "Obawiam się, że bilans ofiar śmiertelnych wzrośnie" - powiedział agencji Associated Press chirurg Mike Cheatham. Wśród rannych jest policjant, który ma rany postrzałowe twarzy.

Reklama

Jak poinformowano, wszczęto śledztwo w sprawie terroryzmu.

Mógł sympatyzować z terrorystami

Sprawca został przez amerykańskie stacje telewizyjne zidentyfikowany jako Omar Seddique Mateen, obywatel amerykański pochodzenia afgańskiego, urodzony w 1986 roku. Mężczyzna mieszkał na Florydzie, w oddalonym o ok. 200 km od Orlando Port Saint Lucie. Nie był dotychczas notowany.

Napastnik był uzbrojony w karabin automatyczny i broń krótką. Wstępne ustalenia wskazują, że działał sam. Policja zabezpieczyła samochód podejrzanego, zaparkowany przed klubem.

Według cytowanego przez agencję Reutera wysokiego rangą przedstawiciela FBI Mateen mógł sympatyzować z Państwem Islamskim (IS), jednak wymaga to dalszego śledztwa. Na zbliżonym do IS koncie na Twitterze ukazało się zdjęcie, na którym, jak twierdzą autorzy, znajduje się Mateen.

"Mężczyzna, który przeprowadził atak w klubie nocnym na Florydzie, zabijając 50 ludzi i wielu raniąc" - głosi podpis do zdjęcia.

Media zastrzegają, że nie można zweryfikować, czy na zdjęciu faktycznie jest Mateen. Nie ma oficjalnego oświadczenia Państwa Islamskiego w tej sprawie.

FBI poinformowała, że w dalszym ciągu trwa ustalanie, czy zbrodnię należy uznać za przestępstwo nienawiści przeciwko homoseksualistom czy akt terroru. Jak zapewniono, w Orlando i okolicach nie ma już żadnego zagrożenia.

Ojciec sprawcy, Mir Seddique, oświadczył w telewizji NBC, że zbrodnia "nie ma nic wspólnego z religią"; w imieniu swojej rodziny złożył przeprosiny. Wyjaśnił, że syn kilka razy wpadł we wściekłość, gdy mężczyźni obejmowali się na oczach jego żony i syna.

Władze pozwoliły miejscowemu imamowi wystąpić na konferencji prasowej. Zaapelował on o spokój i wezwał ludność i media, by nie wyciągać pochopnych wniosków na temat motywu sprawcy.

Biały Dom oświadczył, że prezydent Barack Obama został poinformowany o strzelaninie i zażądał od władz federalnych "zapewnienia wszelkiej niezbędnej pomocy".

"Wszyscy wyjdźcie i biegnijcie!"

Do incydentu doszło w nocnym klubie dla gejów o nazwie Pulse na Florydzie, tuż przed zamknięciem. Wewnątrz znajdowało się wówczas ok. 300 osób.

Z relacji szefa miejscowej policji Johna Miny wynika, że sprawca najpierw oddał strzały do ochroniarza pracującego w klubie, a następnie wszedł do środka i wziął zakładników. Nie jest jasne, kiedy sprawca zabił swoje ofiary. Po około trzech godzinach do budynku przedostali się funkcjonariusze specjalnej jednostki policji SWAT. Napastnik zginął w wymianie ognia z jednym z funkcjonariuszy.

Ok. godz. 2 czasu lokalnego na Facebooku klubu zamieszczono wpis, w którym wezwano wszystkich, by jak najszybciej opuścili budynek. "Wszyscy wyjdźcie i biegnijcie!" - napisano.

Była to już druga strzelanina w Orlando w ostatnich dniach. W piątek późnym wieczorem 22-letnia amerykańska wokalistka Christina Grimmie, znana m.in. z występów w popularnym programie telewizyjnym "The Voice", została postrzelona, gdy rozdawała autografy po koncercie. Chwilę później jej zabójca, 27-letni mężczyzna, popełnił samobójstwo. Motywy jego działania wciąż nie są znane. Grimmie zmarła w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.

270-tysięczne Orlando jest popularnym celem turystycznym; znajduje sią tam m.in. park rozrywki Disney World. W 2014 roku Orlando odwiedziły 62 miliony turystów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zamachy | orlando

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy