Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

"Zaklinacz Trumpa" poleciał do USA. Szef NATO z misją na Florydzie

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte poleciał na Florydę, aby w prywatnej rezydencji prezydenta elekta rozmawiać z Donaldem Trumpem - donosi "De Telegraaf". Polityk udał się za ocean maszyną należącą do holenderskiego rządu, ponieważ wojskowy pakt nie posiada własnych samolotów. Tymczasem republikanin nie traci czasu i kompletuje nową administrację.

Mark Rutte oraz Donald Trump w Białym Domu (zdj. arch.)
Mark Rutte oraz Donald Trump w Białym Domu (zdj. arch.)/Kevin Lamarque / Reuters/Agencja FORUM

Holenderka gazeta - opisując kulisy wylotu Ruttego USA - nazywa polityka "zaklinaczem Trumpa". "Jako ówczesny premier Holandii dobrze dogadywał się z Donaldem. Podczas jednego ze szczytów Sojuszu publicznie pochwalił Amerykanina, że to właśnie dzięki wysiłkom Waszyngtonu państwa członkowskie wydają więcej na zbrojenia. Jednocześnie Mark Rutte odważył się otwarcie postawić Trumpowi w Białym Domu" - czytamy w internetowym wydaniu gazety.

Holender wyleciał do Mar-a-lago na pokładzie maszyny należącej do Hagi - NATO nie posiada swoich samolotów, a Rutte często korzysta też z uprzejmości belgijskich sił powietrznych podczas oficjalnych wizyt. Według niemieckiej dpa rozmowa na Florydzie rozmowy mają dotyczyć m.in. rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wydatków na obronność, a sam Rutte udał się do "Słonecznego Stanu" już w czwartek.

Rutte wzywał Europę: Przestańmy jęczeć na Trumpa

Formalnie Bruksela milczy na temat spotkania Rutte-Trump, jednak mimo to planowane spotkanie z amerykańskim politykiem będzie pierwszym w takim formacie odkąd Mark Rutte objął stanowisko sekretarza generalnego NATO w październiku. Były holenderski premier utrzymuje także dobre relacje z ustępującym prezydentem USA Joe Bidenem, który publicznie chwalił zaangażowanie i zdolności negocjacyjne polityka.

Fox News przypomina wypowiedź Ruttego jeszcze z czasów kampanii wyborczej w USA. W czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 57-latek wzywał kraje Europy do przestania "narzekania" na republikanina.

- Powinniśmy przestać jęczeć, narzekać i marudzić na Trumpa. Ta decyzja (o wyborze prezydenta - red.) należy od Amerykanów. Nie jestem Amerykaninem, nie mogę głosować w USA. Musimy współpracować z każdym, kto akurat tańczy na parkiecie - powiedział.

USA. Donald Trump kompletuje republikańską administrację

Tymczasem Donald Trump nie próżnuje i w nocy polskiego czasu ujawnił kolejnych nominatów do przyszłej republikańskiej administracji. Kandydatem na dyrektora Biura Zarządzania i Budżetu został Russell Vought, z kolei Lori Chavez-DeRemer - kongresmenka z Oregonu ma zostać sekretarzem pracy. W rządzie będzie zasiadać obok byłego futbolisty Scotta Turnera, który dostał tekę mieszkalnictwa i rozwoju miast.

Oprócz tego prezydent-elekt ogłosił kolejne nominacje na stanowiska w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa narodowego.

Wybrał dr. Janette Nesheiwat, lekarza rodzinnego i komentatorkę Fox News, na stanowisko chirurga generalnego; dr. Dave’a Weldona, byłego kongresmena z Florydy, na stanowisko szefa Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC); oraz dr. Marty’ego Makary, chirurga z uniwersytetu Johns Hopkins, na stanowisko szefa Agencji Żywności i Leków (FDA).

Mark Rutte z wizytą w Polsce. Warszawa "fundamentem polityki NATO"

Mark Rutte po objęciu urzędu pojawił się także w Polsce - podczas roboczej wizyty 13 listopada sekretarz generalny NATO spotkał się z premierem oraz prezydentem. 

- Cieszę się, że na początku swojej misji (Rutte - red.) też to potwierdza, że Polska nie tylko ze względu na geografię, ale ze względu na wielki wysiłek - jeśli chodzi o uzbrojenie polskiej armii, wydatki na obronność - (...) staje się fundamentem polityki NATO - mówił Donald Tusk

Z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO informował, że przedstawił prezentacje dot. donacji dla Ukrainy w związku z toczącą się wojną. 

- Rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach dla NATO, roli Polski i naszym współdziałaniu. Polska jest sojusznikiem, na którego wszyscy mogą liczyć, i wypełnimy wszystkie zobowiązania wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego, i liczymy, że wobec nas te zobowiązania zostaną wypełnione - zapewniał szef MON.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rafał Trzaskowski: Prezydent Duda zrobił z kancelarii prezydenta przechowalnię dla partyjnych aparatczyków/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także