Reklama

Zakaz wjazdu do USA członków KPCh? Chińskie MSZ komentuje

"Zakaz wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych wobec członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh) byłby absurdem" – oceniła w piątek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, komentując nieoficjalne doniesienia amerykańskich mediów o takich planach Waszyngtonu.

Dziennik "New York Times" podał w czwartek (16 lipca), powołując się na anonimowe źródła, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa zakazanie wjazdu na teren tego kraju wszystkim członkom KPCh oraz ich krewnym. Łącznie zakaz mógłby objąć nawet ok. 270 mln Chińczyków.

Gazeta zaznaczyła, że projekt jest obecnie w stadium roboczym, jego szczegóły nie zostały jak dotąd sprecyzowane, a Trump może go ostatecznie odrzucić. Według źródeł agencji Reutera, plan nie został jeszcze przedstawiony prezydentowi.

Komentarz chińskiego MSZ

Rzeczniczka chińskiego MSZ określiła domniemane plany Waszyngtonu jako absurdalne. Jej zdaniem, wprowadzenie takiego zakazu nastawiłoby wszystkich mieszkańców ChRL przeciwko władzom USA. Dodała, że żaden kraj ani żadna osoba nie mogą zawrócić Chin z ich drogi.

Reklama

Dzień wcześniej, na rutynowym briefingu w Pekinie Hua oceniła, że zakaz wjazdu do USA dla członków KPCh byłby "żałosny".

Taki zakaz byłby jednym z najbardziej stanowczych działań Waszyngtonu w jego narastających sporach z Pekinem. Stosunki amerykańsko-chińskie oceniane są obecnie jako najgorsze od dziesięcioleci, a komentatorzy coraz częściej porównują je do zimnej wojny.

Z Kantonu Andrzej Borowiak 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama