Reklama

Reklama

Zagraniczne media o wotum zaufania dla Morawieckiego

Nominacja Mateusza Morawieckiego na premiera odbiła się szerokim echem w zagranicznych mediach. Według "Financial Times" nowy premier "łagodzi wizerunek rządu, ale chce kontynuacji". Rosyjskie media zwracają uwagę na krytykę, która spadła na Morawieckiego ze strony opozycji. Z kolei "Washington Post" zauważa, że niezależnie od osoby premiera, najważniejszą postacią w polskiej polityce pozostaje Jarosław Kaczyński.

"Nowy polski premier Mateusz Morawiecki wykorzystał swoje expose do złagodzenia stanowiska rządu w Warszawie w kwestii jednego z wielu sporów z Brukselą, ale jednocześnie zapowiedział kontynuację polityki gabinetu Beaty Szydło' - pisze w środę "Financial Times".

Brytyjski dziennik zauważa, że nowy premier "zajął w wielu sprawach stanowisko prezentowane przez rząd Szydło, podkreślając sprzeciw Polski wobec idei Europy dwóch prędkości" oraz krytykując unijny plan walki z migracją.

Gazeta zaznacza, że "jego plany nie odbiegają znacząco" od polityki poprzedniej Beaty Szydło.

Reklama

W podobnym tonie utrzymany jest artykuł serwisu "Politico" o Morawieckim. Publicysta portalu podkreśla, że Mateusz Morawiecki nic nie zmieni w polskiej polityce. Według komentatora roszada na czele rządu świadczy o "pragnieniu zmiany wizerunku partii". 

"Politico" zauważa również, że Morawiecki "powstrzymał się od używania agresywnej retoryki, typowej dla innych polskich polityków" kiedy dyskutował z przedstawicielami UE. Nowy premier powtarzał za to, że Polska "jest i będzie częścią Zachodu".

Irlandzka wersja "The Independent", podobnie jak agencja Reutersa, podkreślają, że Morawiecki wielokrotnie opowiadał się przeciwko "Europie dwóch prędkości". 

"Washington Post" uważa, że premier w polskiej polityce ma i tak drugorzędne znaczenie. 

"Jarosław Kaczyński, przewodniczący partii, pozostaje u władzy. Najpierw powołał Szydło na stanowisko premiera, a następnie zastąpił ją Morawieckim. Trzymanie przez niego partii w garści i lekceważący stosunek do konsultacji i dyskusji, sprawiły, że jest porównywany z Józefem Piłsudskim" - czytamy.

Morawiecki w rosyjskich mediach

Rosyjskie media szczegółowo relacjonują przebieg rekonstrukcji polskiego rządu. Dziennikarze przedstawili najważniejsze tezy z expose premiera Mateusza Morawieckiego, a także punkty z debaty sejmowej dotyczącej wotum zaufania dla nowego gabinetu.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" zwraca uwagę, że rząd Mateusza Morawieckiego przed chwilą został powołany, a opozycja już go krytykuje. W tekście "Kto kieruje Polską?" dziennik podkreśla, że najpoważniejszym zarzutem opozycji wobec nowego premiera jest brak zmian w składzie Rady Ministrów.

"Rossijskaja Gazieta" cytuje wypowiedź rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Beaty Mazurek, która wyjaśnia, że Morawiecki musi mieć czas, aby zapoznać się z pracą poszczególnych ministrów i dopiero na podstawie analizy podejmie decyzje o ewentualnych zmianach. 

Rozgłośnia Echo Moskwy odwołując się do expose Mateusza Morawieckiego poinformowała, że "polityczny i gospodarczy kurs Polski nie zmieni się". Rosjanie podkreślają natomiast zaangażowanie premiera w sprawy Ukrainy i Grupy Wyszehradzkiej.

Niemcy o nowym premierze

Roszada na stanowisku premiera jest również szeroko komentowana przez niemieckie media. "Handelsblatt" zauważa, że nowy premier jest zwolennikiem energii pozyskiwanej z węgla. "Nowy premier Mateusz Morawiecki nie chce rezygnować z węgla jako centralnej formy produkcji energii" - pisze dziennik zauważając, że wybór nowego premiera "nie zmienia kierunku polskiej polityki energetycznej".

Portal internetowy niemieckiego serwisu informacyjnego "Tagesschau" pisząc o nowym premierze zaznaczył, że  Morawiecki z jednej strony "bronił kontrowersyjnej reformy sądownictwa i nacjonalistycznego kierunku w Polsce, ale także opowiedział się za otwarciem rynków". Niemiecki portal informacyjny wymienił również liczne zapowiedzi usprawnień gospodarczych w Polsce. 

Program radiowy Deutschlandfunk jest zdania, że kadencja Morawieckiego będzie "kontynuacją kierunku obranego przez PiS". Na internetowej stronie programu podkreślono plany gospodarcze nowego premiera i jego chęć sprowadzenia Polaków z zagranicy do Polski.

Według "Augsburger Allgemiene" podstawowym zadaniem nowego premiera jest "poprawa wizerunku Polski". Gazeta uważa, że Mateusz Morawiecki, uchodzi za człowieka "rozważnego i światowego". "Czy naprawi szkody, jakie w Europie wyrządziła jego poprzedniczka?" - zastanawia się niemiecki dziennik.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy