Reklama

Zagraniczne media o skradzionym Polsce obrazie. Cytują polskie władze

Associated Press, Bloomberg, ABC News to media, które napisały o sprawie akwareli Kandinsky’ego. Zagraniczne media cytują przy tym polskie władze i ministerstwo kultury, które poinformowało, że sprzedany na aukcji w Niemczech obraz należy do Polski i został skradziony w 1984 roku.

Agencja Associated Press podkreśliła, że polskie władze zapowiedziały już podjęcie środków prawnych. Przypomniano, że Polska aktywnie poszukuje również dzieł skradzionych przez Niemców w trakcie okupacji kraju podczas II wojny światowej.

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak paser" - napisano, cytując słowa polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada RP w Berlinie informowały dom aukcyjny, że dzieło zostało skradzione z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Protestowali też przeciwko wystawieniu go na aukcji.

Reklama

Obraz Kandinsky’ego - napisano w tekście AP - posiada na odwrocie pieczątkę polskiego muzeum.

Ministerstwo chce odzyskać obraz

"W związku ze sprzedażą w niemieckim domu aukcyjnym Grisebach akwareli Wassilego Kandinsky’ego 'Kompozycja', skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmie wszelkie możliwe kroki prawne w celu odzyskania dzieła. Jednocześnie resort kultury podkreśla, że transakcję przeprowadzoną świadomie przez dom aukcyjny Grisebach uważa za wysoce nieetyczną i stojącą w sprzeczności ze standardami, które powinny obowiązywać na międzynarodowym rynku dzieł sztuki" - napisano w oświadczeniu wydanym przez MKiDN po czwartkowej sprzedaży pracy.

W informacji przekazanej PAP poinformowano tego dnia, że "akwarela została odnaleziona przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku monitoringu zagranicznego rynku dzieł sztuki".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: obraz | kandinsky | kradzież | Ministerstwo Kultury | Piotr Gliński | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy