Reklama

Zabójstwo Tyre'a Nicholsa. Czystki w służbach w USA

Kolejne osoby zostały pociągnięte do odpowiedzialności w związku ze śmiertelnym pobiciem czarnoskórego kierowcy Tyre’a Nicholsa - podaje CNN. Zwolniono trzech pracowników straży pożarnej w Memphis w USA i odsunięto od służby dwóch policjantów. Wcześniej zawieszono pięciu funkcjonariuszy policji.

O zwolnieniu dwóch ratowników medycznych: Roberta Longa i JaMichaela Sandridge’a oraz porucznik Michelle Whitaker poinformowała szefowa straży pożarnej w Memphis Gina Sweat. - Dochodzenie wykazało, że dwaj pracownicy sekcji ratownictwa medycznego "nie przeprowadzili odpowiedniej oceny stanu zdrowia pacjenta" po otrzymaniu informacji, że został spryskany gazem pieprzowym - oświadczyła Sweat w komunikacie prasowym. Z kolei porucznik straży pożarnej "nie wysiadła z samochodu po przybyciu na miejsce wydarzenia". 

CNN podaje, że departament policji w Memphis oświadczył, że łącznie siedmiu funkcjonariuszy zostało zawieszonych. Wcześniej policja informowała o zwolnieniu ze służby pięciu czarnoskórych policjantów pod zarzutem nadmiernego użycia siły i zaniechania obowiązku udzielenia pomocy. W ubiegłym tygodniu postawiono im zarzuty zabójstwa drugiego stopnia, czyli zabójstwa umyślnego, ale bez premedytacji. Są również oskarżeni o napaść, porwanie oraz uchybienia służbowe. Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Justin Smith, Emmitt Martin i Desmond Mills Jr mają w lutym zostać postawieni w stan oskarżenia. 

Reklama

Zabójstwo Tyre'a Nicholsa. Policjant Preston Hemphill zawieszony

Czterech z pięciu oskarżonych funkcjonariuszy zwolniono z aresztu po wpłaceniu 250 tys. dolarów kaucji. W areszcie pozostaje jeden z policjantów, który nie wpłacił kaucji w wysokości 350 tys. dolarów. 

W poniedziałek policja poinformowała o zawieszeniu szóstego policjanta. Jednym z nich jest Preston Hemphill, który obecnie przebywa na urlopie. Rzeczniczka policji w Memphis, Kimberly Elder, odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy Hemphill pobiera w tym czasie wynagrodzenie. 

Nagranie z kamery ujawniło funkcjonariusza w miejscu pierwszego zatrzymania, kiedy strzelał z paralizatora do Nicholsa. Policjanta nie widać natomiast na nagraniu z pobicia mężczyzny. Adwokat Hemphilla twierdzi, że jego klient nie brał udziału w śmiertelnym pobiciu. 

Jak wskazuje CNN, prawnicy rodziny Nicholsa zastanawiają się, dlaczego władze szybko zwolniły pięciu czarnoskórych policjantów i oskarżyły ich o morderstwo, jednocześnie niewiele mówiąc o roli Hemphilla w tragicznym zdarzeniu. 

Nazwisko siódmego zwieszonego policjanta nie nie zostało na razie podane do publicznej wiadomości. 

Tyre Nichols zabity przez policjantów. Gorąco w USA

Tyre Nichols został zatrzymany przez policjantów 7 stycznia za "lekkomyślną jazdę". Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego, chcąc zmusić go do leżenia na ziemi. 29-latek uciekł jednak policjantom. 

Gdy udało im się go dogonić, zaczęli bić i kopać mężczyznę. Nichols zmarł po trzech dniach od aresztowania w wyniku odniesionych obrażeń. Zdarzenie zarejestrowały kamery.

Po ujawnieniu nagrań w Memphis, Nowym Jorku, Chicago, Atlancie i Waszyngtonie odbyły się protesty przeciwko brutalnym działaniom funkcjonariuszy

Policja w Memphis zdecydowała o rozwiązaniu oddziału SCORPION, w którym pracowali oskarżeni policjanci.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tyre Nichols | śmiertelne pobicie | policja | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy