Reklama

Reklama

Xi Jinping: Musimy odrzucić podział świata na zwaśnione bloki

Przywódca Chin Xi Jinping wezwał do odrzucenia "zimnowojennego sposobu myślenia" oraz podziału świata na zwaśnione bloki. W przemówieniu, które miał wygłosić na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku Xi zaapelował do liderów biznesu, by "aktywnie angażowali się" w wysiłki Chin na rzecz m.in. reform.

Działania nasilające spory i zniekształcające normy międzynarodowe stały się zbyt powszechne - przestrzegł chiński przywódca, wzywając do sprzeciwu wobec unilateralizmu, protekcjonizmu i prób upolityczniania relacji handlowych.

Pierwotnie Xi miał wygłosić to przemówienie na forum biznesowym towarzyszącym szczytowi APEC, ale jego wystąpienie odwołano w związku z nieprzewidzianą kolizją w harmonogramie wydarzeń - podała agencja Reutera, powołując się na organizatorów forum.

Szczyt odbywa się w okresie nasilonych napięć geopolitycznych, związanych między innymi z narastającą rywalizacją Chin z USA oraz napaścią Rosji na Ukrainę, która pogłębiła problemy światowej gospodarki.

Reklama

Xi Jinping zaapelował do liderów biznesu

W przemówieniu, przekazanym dziennikarzom przez chińską delegację, pojawił się również apel do liderów biznesu, aby "aktywnie angażowali się" w wysiłki Chin na rzecz "reform, otwierania się i modernizacji" oraz wnosili wkład w "rozwój i dobrobyt zarówno w regionie Azji-Pacyfiku, jak i na świecie".

Xi przybył w czwartek do Bangkoku, gdzie składa oficjalną wizytę państwową, a w piątek i sobotę weźmie udział w szczycie APEC - poinformowała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Jeszcze w czwartek w Bangkoku odbędzie się pierwsze spotkanie Xi z premierem Japonii Fumio Kishidą - podała japońska agencja Kyodo.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy