Reklama

Reklama

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Komentarz KE

"Rosnący antysemityzm w Europie jest zagrożeniem nie tylko dla społeczności żydowskich, ale także dla wartości europejskich" - to komentarz Komisji Europejskiej do raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) na temat wzrostu antysemityzmu w Niemczech.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) w Niemczech wydał w sierpniu raport, z którego wynika, że antysemityzm jest szeroko rozpowszechniony we wszystkich ekstremistycznych grupach. Wrogość wobec Żydów jest obecna wśród prawicowych ekstremistów, w ekstremizmie islamskim, oraz w ekstremizmie lewicowym - podano w raporcie. 

Dokument pokazał też, że liczba czynów karalnych o podłożu antysemickim w Niemczech w latach 2017-2019 podwoiła się. W zeszłym roku odnotowano ich ponad dwa tys.

Z kolei ostatni Eurobarometr, czyli badanie przeprowadzone we wszystkich krajach UE na temat "percepcji antysemityzmu" ukazał się w minionym roku. Pokazał on, że równo połowa Europejczyków (50 proc.) uważa go za problem w ich kraju. Największy odsetek takich wskazań odnotowano w Szwecji, Francji oraz właśnie Niemczech.

Reklama

Komentarz KE

"Rosnący antysemityzm w Europie stanowi zagrożenie nie tylko dla społeczności żydowskich, ale także dla wartości europejskich i jest toksyczny dla naszej demokracji i stylu życia" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

"Mamy pełną świadomość, że bezpieczeństwo jest najważniejszą troską społeczności żydowskich" - zaznaczył rzecznik Komisji. Szefowa KE Ursula von der Leyen powierzyła kwestię walki z antysemityzmem jednemu ze swoich zastępców Margaritisowi Schinasowi.

"Komisja uważa wszystkie formy antysemityzmu za równie szkodliwe i aktywnie walczy ze wszystkimi rodzajami rasizmu i ksenofobii, w tym z antysemityzmem, zgodnie z uprawnieniami nadanymi jej na mocy traktatów" - przekonuje Wigand.

Jej działania to m.in. zbieranie danych, wspieranie organizacji pozarządowych oraz przygotowywanie ewentualnych zmian prawa. W tej ostatniej kwestii uprawienia jakie ma UE nie pozwalają na wiele.

Deklaracja z 2018 roku

Państwa członkowskie przyjęły w 2018 r. deklarację w sprawie antysemityzmu, zobowiązując się do przyjęcia krajowych strategii jego zwalczania. 

W styczniu 2019 powstała grupa robocza, która skupia przedstawicieli rządów krajowych i reprezentantów społeczności żydowskich.

Do tej pory poruszano na niej takie kwestie jak bezpieczeństwo domostw żydowskich, czy antysemityzm i pamięć o Holokauście. Ostatni raz, w marcu tego roku grupa dyskutowała o stosowaniu definicji antysemityzmu opracowanej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy