Wysoki Komisarz ONZ zaniepokojony sytuacją w Polsce
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad al-Hussein krytycznie ocenił sytuację w Polsce i wyraził zaniepokojenie wprowadzanymi w kraju reformami. W opublikowanym oświadczeniu wezwano polskie władze "do prowadzenia konstruktywnego dialogu z organizacjami zajmującymi się kwestiami praw człowieka i praworządności oraz do przywrócenia systemu mechanizmów kontroli koniecznych w funkcjonującej demokracji".
Zeid Ra'ad al-Hussein przedstawił w środę (7 marca) na forum Rady Praw Człowieka ONZ doroczny raport na temat przestrzegania podstawowych praw człowieka na świecie. Podczas przemówienia w Genewie krytycznie ocenił sytuację m.in. w Polsce.
"W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce reformy Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa utorowały drogę do stronniczej interpretacji konstytucji i prawa krajowego, a ponadto poważnie osłabiły mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej" - oświadczył szef UNHCHR.
Wskazał również, że "inne środki wprowadzone przez rząd naruszyły prawo do wolności zgromadzeń, upolityczniły Biuro Prokuratora Generalnego, zwiększyły uprawnienia służb specjalnych i doprowadziły do znacznego umocnienia kontroli władzy wykonawczej nad sądownictwem, mediami, społeczeństwem obywatelskim i innymi sferami życia publicznego".
Zeid Ra'ad al-Hussein podkreślił też, że "jest zaniepokojony środkami podważającymi prawo do prywatności oraz prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego".
"Niepokoją mnie również szeroko rozpowszechnione doniesienia o tym, że rząd często przyjmuje bierną postawę wobec rosnącej liczby przestępstw z nienawiści i incydentów mowy nienawiści przeciwko mniejszościom i migrantom" - oświadczył.
Wezwał polski rząd do wycofania się lub zmiany "problematycznych środków" oraz wdrożenia zaleceń Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prawników.
Całość raportu przeczytasz TUTAJ
Szerzej o zastrzeżeniach do reform wprowadzanych w Polsce napisano w komunikacie opublikowanym tego samego dnia (7 marca) przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w Brukseli. W oświadczeniu wyrażono "zaniepokojenie w związku z malejącą przestrzenią dla społeczeństwa obywatelskiego, zagrożoną niezależnością systemu sądownictwa oraz wzrostem retoryki ekstremistycznej".
Wizyty brukselskiego Biura w Polsce miały miejsce w grudniu 2017 r. oraz lutym 2018 r. Spotkano się wówczas z przedstawicielami rządu, RPO oraz organizacjami zajmującymi się prawami człowieka (m.in. prawami kobiet, wolnością wypowiedzi, prawami osób niepełnosprawnych, osób LGBT i mniejszości religijnych).
"Nasza wizyta potwierdziła, że reformy wprowadzane od 2015 r. stopniowo niszczą podstawowe mechanizmy kontrolne w Polsce oraz negatywnie wpłynęły na prawo do wolności zgromadzeń, zrzeszania się i wypowiedzi. To znacznie zmniejszyło przestrzeń konstruktywnego dialogu między rządem, a społeczeństwem obywatelskim" - oceniła Birgit Van Hout, europejska przedstawicielka UNHCHR.
Van Hout wskazała, że "szereg niezależnych instytucji zostało rozwiązanych, osłabiono ich znaczenie, poddano cięciom finansowym lub zagrożono nimi".
"Niektóre z organizacji padły ofiarami kampanii oszczerczych zainicjowanych przez czołowych polityków i media" - napisano w komunikacie.