Reklama

Reklama

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka: Sytuacja w Iranie jest krytyczna

Na skutek krwawego tłumienia przez władze protestów w Iranie zginęło już kilkaset osób. Volker Tuerk - wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka - ocenia sytuację jako "krytyczną". Rada ONZ rozważy wszczęcie międzynarodowego śledztwa w tej sprawie.

"Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka (UNHCR) Volker Tuerk powiedział, że sytuacja w Iranie jest krytyczna, odnosząc się do zaostrzenia reakcji władz na protesty, w wyniku których w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zginęło kilkaset osób" - poinformowała agencja Reutera. 

- Wzywamy władze Iranu, by wysłuchały ludzi, dopominających się równości, godności i praw. Wzywam, by nie używały niepotrzebnej lub nieproporcjonalnej siły do tłumienia protestów - powiedział Tuerk na konferencji prasowej w Genewie. 

Protesty w Iranie. Reakcja na śmierć Mahsy Amini

Rada ONZ ds. praw człowieka poinformowała, że w tym tygodniu zwoła pilne posiedzenie, na którym rozważone zostanie wszczęcie międzynarodowego śledztwa w sprawie krwawego tłumienia masowych protestów w Iranie. Trwają one od czasu śmierci 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini, która 16 września zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach w areszcie policji obyczajowej.  

Reklama

Młoda kobieta została aresztowana za noszenie "niestosownego" hidżabu, który "niedostatecznie zakrywał jej włosy". Według danych agencji HRANA w protestach życie straciło już 410 osób, w tym 58 niepełnoletnich, a ponad 17 tysięcy aresztowano. "Zginęło też ponad 50 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa" - poinformowała agencja Reutera. 

Irańscy piłkarze nie zaśpiewali hymnu na mundialu

W poniedziałek CNN poinformowała, że dwie znane irańskie aktorki Hengameh Ghaziani i Katajun Riahi zostały aresztowane przez siły bezpieczeństwa po tym, jak okazały poparcie dla protestów, które ogarnęły kraj. 

Również w poniedziałek irańscy piłkarze nie zaśpiewali hymnu narodowego przed meczem z Anglią na mistrzostwach świata odbywających się w Katarze, w wyrazie solidarności z rodakami protestującymi w ich ojczyźnie. 

"We wtorek rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Masud Setajeszi poinformował, że 40 obcokrajowców zostało aresztowanych podczas antyrządowych protestów" - odnotowała agencja Reutera. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy