Reklama

Reklama

Wysłuchanie Polski w Radzie UE. Szef MSZ Luksemburga chce pytać o czystki w SN

Znane są niektóre pytania, które zadadzą przedstawicielowi Polski ministrowie krajów członkowskich Unii Europejskiej podczas wysłuchania w Radzie UE - informuje RMF FM. O godz. 15 w Luksemburgu rozpocznie się przepytywanie Polski w związku z zarzutami o łamanie praworządności.

Niektórzy ministrowie już ujawnili, o co będą pytać wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego. Luksemburski minister spraw zagranicznych Jean Asselborn powiedział, że będzie pytać o czystki w Sądzie Najwyższym.

"Polska będzie musiała odpowiedzieć na pytania, które są bardzo ważne, które dotykają samego sedna niezależności sądownictwa" - mówi Asselborn. Równocześnie zapewniał, że nie chodzi o krytykę Polski czy sąd nad Polską.

Warszawa może liczyć raczej tylko na wsparcie Węgier. Słowacki minister nie powiedział, że będzie bronić naszego kraju. Podkreślił jedynie, że będzie to okazja dla Polski, żeby przedstawić swoje racje.

Reklama

Minister ds. europejskich Konrad Szymański przekonywał z kolei, że od dziś pełną odpowiedzialność dotyczącą procedury z art. 7 przejmują państwa członkowskie UE.

"Oczekujemy od państw członkowskich własnej analizy faktów, które przedstawimy w trakcie wysłuchania (...) Najważniejszą rzeczą jest przedstawienie prawdziwego kształtu (polskiego) wymiaru sprawiedliwości"- powiedział wiceminister spraw zagranicznych polskim dziennikarzom, wchodząc na posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych.

Jak przekonywał, państwa unijne mają różne tradycje konstytucyjne i Polska mieści się w tym pluralizmie konstytucyjnym. Odnosząc się do negatywnej oceny KE, wobec dotychczasowych zmian, podkreślił, że nie tylko słowa przedstawicieli władz w Warszawie, ale i ich czyny nie przyniosły spodziewanego efektu. Jak zaznaczył, Polska chciałaby konkluzji z wysłuchania tak szybko, jak to możliwe.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy