Reklama

Reklama

Wyrok TK w sprawie RPO. Wiceprzewodniczące KE: Ta instytucja musi pozostać niezależna

"Z uwagą i z niepokojem śledzimy rozwój wydarzeń związanych z rzecznikiem praw obywatelskich. Niezwykle ważne jest, aby ta instytucja, która broni praw obywateli i odgrywa ważną rolę w przestrzeganiu praworządności, pozostała niezależna" - napisała na Twitterze wiceszefowa KE Viera Jourova, odnosząc się do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących kadencji RPO.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o rzeczniku praw obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten ma stracić moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO - wskazał TK.

Reklama

Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane przez posłów PiS wnioskiem, który trafił do Trybunału w połowie września ubiegłego roku. Chodziło o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Normę tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. 

Kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 r.

Czytaj też: Prawnicy o wyroku TK: Niezgodny z konstytucją

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy