Reklama

Wypowiedzieli wojnę gangom. Wojsko i policja otaczają miasta

Wielka obława na członków gangów w Salwadorze. Od soboty trwa blokada miasta Soyapango, leżącego na obrzeżach stolicy, a w najbliższych tygodniach siły zbrojne i policja mają otaczać kolejne miasta - ogłosił prezydent Nayib Bukele.

- W efekcie obławy na przestępców nie ucierpią uczciwi mieszkańcy Soyapango. Obywatele nie muszą niczego się obawiać i mogą prowadzić normalne życie - wyjaśnił w niedzielę prezydent Bukele.

Zaznaczył, że wjazd i wyjazd do miasta jest skrupulatnie kontrolowany przez żołnierzy oraz policjantów. Dziennik "Diario El Salvador" szacuje, że w operacji blokady miasta Soyapango bierze udział 8500 żołnierzy oraz 1500 funkcjonariuszy policji.

Salwadorskie media przypominają, że w sobotę służby okrążyły zamieszkałe przez 242 tys. osób miasto Soyapango w ramach walki z lokalnymi grupami przestępczymi a w jego dzielnicach trwa obława na przestępców.

Reklama

Jak poinformował w niedzielę minister obrony Salwadoru Rene Merino Monroy, w trakcie okrążenia miasta oraz poszukiwań członków gangów "przestrzegane są prawa człowieka".

Walka z gangami. Stan wyjątkowy w Salwadorze

Walka przeciwko gangom rozpoczęła się w Salwadorze pod koniec marca od ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego. Szacuje się, że od tego czasu w więzieniach zostało osadzonych około 58 tys. osób powiązanych z grupami przestępczymi.

Szacuje się, że salwadorskie gangi liczą ok. 70 tys. członków - pisze AP.

Według ostatniego sondażu działającego w San Salvador Uniwersytetu Ameryki Centralnej, stan wyjątkowy popiera 75,9 proc. mieszkańców państwa. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: salwador | gangi | wojsko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy