Reklama

Wypadek autokaru z turystami na Maderze. Wiele ofiar

W wypadku autokaru w środę wieczorem na portugalskiej wyspie Madera zginęło co najmniej 28 turystów z Niemiec. Pojazdem podróżowały łącznie 53 osoby, w tym kilku obywateli Portugalii.

Jak poinformował telewizję RTP prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, wszyscy, którzy zginęli w wypadku, to obywatele Niemiec.

Z informacji, jakie przekazały władze maderskiej gminy Santa Cruz, wynika, że w wypadku autokaru zginęło 17 kobiet i 11 mężczyzn.

W wypadku nie ucierpieli Polacy

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa obrony cywilnej na Maderze Maria Carmo, wśród ofiar wypadku autobusu na portugalskiej wyspie nie ma Polaków.

"W dalszym ciągu prowadzona jest identyfikacja osób, które ucierpiały. Z informacji, jakimi dysponujemy, wynika, że wśród ofiar wypadku nie ma obywateli Polski" - wyjaśniła Carmo.

Reklama

Przedstawicielka maderskiej obrony cywilnej potwierdziła, że pojazd, który uległ wypadkowi, to autokar, którym podróżowali turyści.

Akcja ratunkowa

Według portugalskich mediów pojazdem podróżowało 53 pasażerów, z których większość to obywatele Niemiec. Wśród rannych jest też m.in. kierowca autokaru i przewodnik grupy. Obaj są Portugalczykami.

W akcji ratowniczej na popularnej wśród polskich turystów wyspie bierze udział łącznie 20 pojazdów służb medycznych oraz straży pożarnej. W trakcie akcji konieczne było użycie sprzętu do rozcięcia karoserii, aby dostać się do niektórych ofiar.

Do zdarzenia doszło o godz. 18.30 czasu lokalnego.

Awaria hamulców przyczyną wypadku?

Wicepremier regionalnego rządu Madery Pedro Calado poinformował, że autokar, który uległ wypadkowi, został wyprodukowany w 2014 r. Podczas konferencji prasowej podkreślił, że pojazd "był w dobrym stanie technicznym".

Calado oświadczył, że przyczyny wypadku, do którego doszło w pobliżu miejscowości Canico, w południowo-wschodniej części wyspy, są badane przez ekspertów.

Zaprzeczył jakoby w najbliższych godzinach miał rozpocząć się transport rannych z Madery  do Portugalii kontynentalnej. Dodał, że poszkodowani w wypadku pozostaną na Maderze, gdyż władze miejscowego szpitala nie wyraziły zgody na przetransportowanie rannych.

Nieoficjalnie lokalne media podają, że do wypadku doszło, kiedy w autokarze, który wyjechał z jednego z lokalnych hoteli, wystąpiła awaria układu hamulcowego. Zjeżdżający w dół pojazd wypadł z drogi, uderzył w znajdujący się w pobliżu pobocza mur i przekoziołkował, spadając kilka metrów w dół.

Według maderskich mediów kierowca autokaru miał duże doświadczenie w kierowaniu pojazdami na wyspie, a droga, po której, jechał była sucha.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama