Reklama

Reklama

Wyłączono wodę i ogrzewanie w aktywnej politycznie dzielnicy Mińska

W aktywnej politycznie dzielnicy Nowaja Barawaja białoruskiej stolicy, Mińska, wyłączono wodę i ogrzewanie – informują we wtorek (17 listopada) media białoruskie. Obrońcy praw człowieka mówią o wyniesieniu represji na nowy poziom.

W części domów w Nowej Barawej już od niedzieli rano nie ma ani ciepłej, ani zimnej wody. Zdaniem spółki Minskwodokanał zarządzającej siecią wodociągów w Mińsku przyczyną mogło być umyśle uszkodzenie systemu dostarczania wody.

We wtorek (17 listopada) odpowiedzialna za ogrzewanie firma A-100 Komfort poinformowała zaś o "czasowym" wyłączeniu ogrzewania w dzielnicy w związku z awarią w kotłowni.

Minskwodokanał podał we wtorek, że zakończono prace pozwalające przywrócić funkcjonowanie sieci wodociągów i trwają "czynności profilaktyczne". - Dostawa wody w pełnym wymiarze zostanie przywrócona po otrzymaniu pozytywnych wyników laboratoryjnych badań jakości wody - poinformowano, nie podając terminu.

Reklama

Szykują apel do ONZ

Szef Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Aleh Hułak uznał to za "złamanie podstawowego prawa człowieka w odpowiedzi na postawę ludzi, którzy tam mieszkają, w celu zmuszenia ich do rezygnacji ze swoich przekonań i wolności słowa".

- To już nowe słowo w represjach. Władze wykorzystują w celu wywarcia presji warunki socjalno-bytowe, co stwarza zagrożenia zarówno dla zdrowia ludzi, jak i sytuacji sanitarno-epidemiologicznej - zaznaczył.

Dodał, że Białoruski Komitet Helsiński szykuje apel w tej sprawie do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka do bezpiecznej wody pitnej i usług sanitarnych Leo Hellera.

Nowaja Barawaja wyróżniała się aktywnością polityczną jeszcze podczas kampanii przed wyborami prezydenta 9 sierpnia. Mieszkańcy organizowali tam flash moby poparcia dla alternatywnych wobec Alaksandra Łukaszenki kandydatów na prezydenta, masowo zapisywali się do komisji wyborczych i do grona obserwatorów, organizowali akcje poparcia zatrzymanych itp.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy