Reklama

Wyjątkowe zjawisko. Pył pustynny z Sahary nad Pirenejami widoczny z kosmosu

Piasek z Sahary napływa nad Półwysep Iberyjski co roku, ale pył pustynny widoczny od kilku dni na zdjęciach satelitarnych nad Pirenejami to tym razem zjawisko wyjątkowe. Jest nie tylko intensywniejszy, ale także pojawił się wcześniej.

Według komentatorów radia Cadena Ser widoczne na zdjęciach satelitarnych piaszczyste chmury nad Pirenejami mogą być przejawem zmieniającego się klimatu. Dziennikarze wskazali, że na początku lutego fenomen widoczny był nawet nad częścią Alp.

Rzadkie zjawisko zostało już zaprezentowane w sieci przez wielu pasjonatów narciarstwa szusujących na rudawym od opadu śniegu w Pirenejach.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w jednym z ostatnich badań wykazano, iż opadający coraz częściej na Starym Kontynencie pył z Sahary sukcesywnie ogranicza poziom śniegu w masywach górskich, takich jak Pireneje. Negatywnie też wpływa na zdrowie mieszkańców Europy.

Reklama

Jak wyjaśnił lizboński lekarz Jorge Fernandes, zjawisko pojawiania się drobinek piasku nad Hiszpanią i Portugalią nie należy do rzadkości, ale w tym roku pojawiło się znacznie wcześniej oraz intensywniej.

Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości oddechowe

- Od kilku lat pył pustynny przenoszony przez wiatry nad Morzem Śródziemnym i Atlantykiem dociera tu w marcu. Widoczny jest on m.in. jako drobny pyłek na samochodach parkujących na świeżym powietrzu - dodał Fernandes.

Portugalski lekarz przypomniał, że w następstwie pochodzącego z Afryki Północnej opadu co roku wiosną rośnie liczba osób skarżących się na dolegliwości oddechowe. - Część pacjentów odbiera ten fenomen jako atak alergii - dodał.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy