Reklama

Wyjątkowe odkrycie u wybrzeży greckiej wyspy. Aż 7 wraków

​Podwodni archeolodzy znaleźli siedem antycznych wraków w okolicy greckiej wyspy Delos. Stało się to podczas poszukiwań morskich, które prowadzono w rejonie zatoki Skardana na Morzu Egejskim. Mowa o statkach handlowych z różnych okresów w starożytności, na których był także bogaty ładunek.

Pięć wraków pochodzi z końca epoki hellenistycznej, jeden - z okresu rzymskiego. Nie udało się na razie ustalić przybliżonego wieku siódmego statku. Nurkowie znaleźli ponadto wiele nietkniętych, zakorkowanych amfor - glinianych naczyń w kształcie wydłużonych waz, z uchwytami po bokach, które w starożytności były używane do przechowywania i transportu wina, oliwy czy miodu. 

Natrafili też na części portu z pierwszego wieku przed Chrystusem. Odkrycia te potwierdzają pogląd, że wyspa Delos doświadczyła gwałtownego wzrostu gospodarczego po 167 roku p.n.e., kiedy to Rzymianie przekształcili ją w centrum handlowe, które łączyło Wschód z Zachodem.

Reklama

Archeolodzy twierdzą też, że kanał między Delos a pobliską bezludną dziś wyspą Rinia stanowił w starożytności jeden z głównych szlaków morskich.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy