Reklama

Reklama

Wyciek ropy po wybuchu wulkanu. Peru domaga się odszkodowania

Fale wywołane erupcją wulkanu w pobliżu Tonga spowodowały wyciek ropy w okolicach Limy. Władze Peru domagają się gigantycznego odszkodowania od hiszpańskiej firmy naftowej Repsol, do której należy rafineria. Według ekspertów doszło do największej katastrofy ekologicznej w najnowszej historii kraju.

Szefowa peruwiańskiego rządu Mirtha Vásquez powiedziała dziennikarzom, że rafineria La Pampilla, prowadzona przez Repsol, "najwyraźniej" nie miała planu awaryjnego na wypadek wycieku ropy - przytacza jej słowa "The Guardian".

"Nakazaliśmy rozpocząć pilne kroki w celu oczyszczenia i powstrzymania ropy rozlanej przez koncern Repsol, a prokurator generalny pozwie winnych tego zdarzenia. Ze strony Wykonawczego Komitetu Kryzysowego będziemy pracować nad tym, aby te działania były realizowane sprawnie" - napisała na Twitterze Vásquez.Peru domaga się od hiszpańskiego koncernu odszkodowania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju wezwało Respol do "natychmiastowego zrekompensowania" szkód spowodowanych sobotnim wyciekiem, który wyrządził "poważną krzywdę setkom rodzin i rybakom" i "skaził florę i faunę" na dwóch chronionych obszarach.

Służby Peru otoczyły kordonem trzy plaże po rozlaniu się 6 tys. baryłek ropy podczas wyładunku tankowca w rafinerii La Pampilla, która znajduje się na wybrzeżu w pobliżu Limy.

Reklama

Sprzeczne zapewnienia Repsolu

Początkowo Repsol informował, że wyciek z rafinerii jest "ograniczony" i że koncern współpracuje z władzami w celu oczyszczenia plaż. Publiczne oburzenie wywołała późniejsza wypowiedź rzeczniczki prasowej koncernu naftowego.

- Nie spowodowaliśmy tej katastrofy ekologicznej i nie możemy powiedzieć, kto jest za nią odpowiedzialny - powiedziała w środę Tine Van Den Wall Bake.

Aktywiści ekologiczni skrytykowali wypowiedzi koncernu, a także władz peruwiańskich. Ropa rozlewała się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Peru. Najbardziej ucierpiały ptaki oraz lwy morskie, wydry i delfiny - napisała na Twitterze organizacja Oceana Peru.

- Skutki środowiskowe i społeczne wycieku ropy w perspektywie krótko i długoterminowej są druzgocące, a reakcja firmy była zła - powiedziała Christel Scheske, specjalista z peruwiańskiego Towarzystwa Ochrony Środowiska.

- Wyciek ropy dotknął wysoce zróżnicowaną biologicznie część peruwiańskiego wybrzeża, w tym dwa obszary chronione, które są ważne nie tylko dla morskiej różnorodności biologicznej Peru, ale także dla ponad tysiąca rybaków  - powiedziała ekspertka. - Metale ciężkie z ropy naftowej pozostaną w ekosystemie przez wiele lat, czyniąc ryby, mięczaki i inne gatunki morskie niebezpiecznymi do spożycia przez ludzi. Wpłynie to na cały morski łańcuch pokarmowy - dodała Scheske.

Ponad 34 mln dolarów kary

Rafineria może zostać ukarana grzywną w wysokości do 34,5 miliona dolarów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo środowiska Peru, gdy prokuratorzy wszczęli dochodzenie w sprawie skażenia środowiska.

Biuro prokuratora generalnego stwierdziło, że wyciek "jest najgorszą katastrofą ekologiczną w Limie w ostatnich czasach". "Spowodowała ona poważne szkody dla setek rodzin rybaków. Repsol musi natychmiast zrekompensować te szkody" - podkreślono.

Organ regulacyjny ds. energetyki i górnictwa Osinergmin nakazał zawieszenie działalności rafinerii do czasu zbadania przyczyn wycieku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy