Reklama

Reklama

Wybuch wulkanu na Islandii? Na razie ostrzeżenie

Islandzcy meteorolodzy informowali o wzroście aktywności sejsmicznej w pobliżu wulkanu Oeraefajoekull. W piątek islandzki rząd zareagował wydaniem ostrzeżenia.

Nic nie wskazuje, aby doszło teraz do wybuchu wulkanu Oeraefajoekull na Islandii - podają w poniedziałek tamtejsze media, powołując się na islandzki instytut meteorologii. Na wszelki wypadek ludność w okolicy zostanie pouczona o właściwych metodach ewakuacji.

W ciągu ostatnich miesięcy meteorolodzy informowali o wzroście aktywności sejsmicznej w pobliżu wulkanu i w piątek na nowe oznaki aktywności sejsmicznej i geotermalnej rząd zareagował wydaniem ostrzeżenia.

Dla wulkanu znajdującego się pod największym w Europie lodowcem Vatnajoekull w południowo-wschodniej części Islandii na terenie parku narodowego o tej samej nazwie ogłoszono alert żółty, czyli trzeci w pięciostopniowej skali. Oznacza on "zwiększenie aktywności ponad znanymi warstwami". Sytuacja w związku z tym jest ściśle monitorowana przez specjalistów.

Reklama

Vatnajoekull jest drugim co do wielkości powierzchni lodowcem Europy (po lodowcu Austfonna na Spitsbergenie), ale pod względem objętości - pierwszym.

Jak podaje portal Visir, pracownicy wydziału ochrony ludności wkrótce spotkają się z Islandczykami mieszkającymi w pobliżu wulkanu, aby omówić odpowiednie procedury ewakuacji. Nawet w przypadku niewielkiej erupcji - choć znowu nie ma oznak, że wybuch został rozpoczęty - wzrost ciepła pod lodowcem może wywołać powodzie lodowcowe, które jako takie stanowią największe zagrożenie dla nieruchomości i infrastruktury w okolicy.

Wybuchy wulkaniczne mają o wiele szerszy zasięg ekonomiczny ze względu na wyrzucone do atmosfery pyły, dym i popioły. W 2010 roku względnie słabe wybuchy wulkanu Eyjafjallajoekull spowodowały odwołanie lotów w przestrzeni powietrznej nad północą Europą. Duża część europejskiej przestrzeni powietrznej była zamknięta wtedy od 10 do 15 kwietnia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy