Reklama

Reklama

Wybory we Francji. Są sondażowe wyniki II tury

Koalicja prezydencka wygrywa wybory we Francji, ale bez większości bezwzględnej - to sondażowe wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych. Analitycy zwracają uwagę na bardzo doby wynik partii Marine Le Pen. Frekwencja szacowana jest na poziomie 46 proc.

W II turze wyborów parlamentarnych we Francji w niedzielę koalicja prezydencka zdobędzie od 205 do 235 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, natomiast koalicja lewicy Nupes od 170 do 190 mandatów - wynika z sondażu instytutu Elabe -SFR-Express.

Na trzecim miejscu plasuje się Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z wynikiem od 75 do 95 mandatów.

Natomiast szacunkowe wyniki sondażowe instytutu Ifop wskazują, że koalicja prezydencka zdobędzie od 210 do 250 miejsc w izbie niższej, natomiast koalicja Nupes od 150 do 180 mandatów. Zjednoczenie Narodowe może liczyć na od 80 do 100 deputowanych, a Republikanie - od 60 do 70.

Reklama

Macron będzie musiał znaleźć koalicjanta, przeciwnie możliwy paraliż 

Sondażowe wyniki wyborów wskazują, że prezydent Emmanuel Macron jest na drodze do utraty absolutnej większości w Zgromadzeniu Narodowym, a tym samym możliwości swobodnego rządzenia - komentuje Reuters. 

Macron potrzebuje bowiem 289 mandatów, w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, aby zdobyć bezwzględną większość i móc przeforsować swój program reform, który podzielił Francuzów - na jego zwolenników i zagorzałych przeciwników. 

"Jeśli niedzielny exit poll znajdzie potwierdzenie w oficjalnych wynikach II tury francuski parlament, będzie czekał okres politycznej niepewności, a nawet paraliżu" - ocenia Reuters. Prezydent Macron będzie zmuszony wchodzić w koalicje z pozostałymi ugrupowaniami lub stworzyć rząd kohabitacyjny.

Analitycy zwracają uwagę na bardzo doby wynik partii Marine Le Pen, która w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2017 r. zdobyła zaledwie osiem mandatów, a obecnie osiągnęła historyczny wynik, stając się drugą siłą opozycyjną w izbie niższej parlamentu.

Wybory we Francji. Razem i Nupes łeb w łeb 

W pierwszej turze wyborów koalicja prezydencka Razem zdobyła 25,75 proc. głosów, Nupes - 25,66 proc. Różnica między obiema formacjami wyniosła zaledwie około 21 tys. głosów. 

Na trzecim miejscu uplasowało się prawicowo-populistyczne Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z wynikiem 18,68 proc. Czwartą pozycję zajęli Republikanie z wynikiem 10,42 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy