Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie w Słowenii. Pric Musar wygrywa wybory prezydenckie

Po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich w Słowenii prowadzi popierana przez centrolewicę kandydatka Natasza Pirc Musar – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Oznacza to, że Pric Musar będzie pierwszą kobietą w historii, która obejmie najważniejszy urząd w tym kraju.

Pirc Musar utrzymała przewagę nad konserwatywnym kandydatem Anze Logarem. Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów poparcie dla niej wynosi 53,89 proc., a dla Logara 46,11 proc.

- Jestem ogromnie zadowolona z wyniku. Wydaje mi się, że mógł być o kolejny punkt procentowy wyższy, ale w końcu to nie ma znaczenia. Jakikolwiek będzie wynik, będzie on odzwierciedleniem demokratycznej woli wyborców - powiedziała Pirc Musar wcześniej, po ogłoszeniu pierwszych częściowych wyników. Dodała wówczas, że będzie mogła swobodniej odetchnąć po przeliczeniu co najmniej 50 proc. głosów.

Reklama

W niedzielę wieczorem było już wiadomo, że Pirc Musar wygrała wybory już w pierwszej turze. Po godz. 21:00 przeliczono niemal 100 proc. oddanych przez Słoweńców głosów.

- Chciałabym spotkać się ze wszystkimi liderami partii parlamentarnych, żeby zobaczyć, co mogę wnieść do funkcjonowania kraju jako prezydent w budowaniu konsensusu i w kwestiach strategicznych. Taki cel postawiłam sobie w kampanii wyborczej - powiedziała zwyciężczyni wyborów. Dodała, że planuje też wysłuchać rad trzech poprzednich prezydentów kraju: Milana Kuczana, Danilo Turka i ustępującego Boruta Pahora.

W tym samym duchu skomentował wyniki wyborów były premier Miro Cerar. - Przyszły prezydent będzie musiał zrobić coś, by zakończyć polaryzację. Obecna sytuacja nie może być dobra w dłuższej perspektywie - powiedział polityk na antenie Radia Slovenija.

Jedną z pierwszych osób, które oficjalnie złożyły Pirc Musar gratulacje z okazji wygranych wyborów, była przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

"Jako pierwsza kobieta wybrana na prezydenta Słowenii utorowałaś drogę przyszłym pokoleniom. Nie mogę się doczekać, by z tobą pracować. Łączy nas cel, jakim jest coraz silniejsza, demokratyczna i prężna Unia" - napisała na Twitterze.

Pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Słowenii

Frekwencja wyborcza wyniosła ponad 52 proc. Ostateczne zakończenie liczenia głosów planowane jest w ciągu najbliższych kilkunastu minut.

Natasza Pirc Musar będzie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowenii. Jej wygrana oznacza, że w Słowenii nie dojdzie do tzw. kohabitacji. W wyniku kwietniowych wyborów parlamentarnych powstała centrolewicowa koalicja rządząca, więc zarówno rząd, jak i przyszła prezydent, będą wywodzić się ze zbliżonych środowisk politycznych.

Nowy prezydent obejmie urząd 23 grudnia.

"Dziękuję!" - napisała na swoim profilu społecznościowym Natasza Pirc Musar po przeliczeniu większości głosów oddanych w niedzielnych wyborach.

Natasza Pric Musar. Kim jest?

Prezydent-elekt Republiki Słowenii ma 54 lata. Jest prawniczką i dziennikarką. W przeszłości pracowała jako prezenterka telewizyjna, prowadząc programy informacyjne w publicznej telewizji RTV Slovenija oraz w prywatnej stacji POP TV. Odbyła staże w Wielkiej Brytanii w redakcjach BBC i Sky News.

W 1992 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Lublańskim. Uprawnienia adwokata uzyskała pięć lat później, po zdaniu egzaminu zawodowego. W 2015 roku doktoryzowała się na Uniwersytecie Wiedeńskim.

W latach 2004-2005 pełniła urząd komisarza do spraw dostępu do informacji publicznej. Do 2014 roku była na stanowisku rzecznika informacji.

Jako prawniczka pracowała dla Melanii Trump, żony poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Reklama

Reklama