Wybory parlamentarne w Kosowie. Wyniki exit poll

Partia Samostanowienie, na której czele stoi dotychczasowy premier Albin Kurti, wygrywa wybory parlamentarne w Kosowie - wynika ze wstępnych wyników exit poll. Sondaże wskazują, że ugrupowanie zyskało ok. 40 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) z ok. 22 proc. głosów.

Partia Samostanowienie wygrywa wybory w Kosowie - wynika z sondaży exit poll. Na zdjęciu lider i premier Albin Kurti
Partia Samostanowienie wygrywa wybory w Kosowie - wynika z sondaży exit poll. Na zdjęciu lider i premier Albin Kurti Armend NIMANIAFP

W sondażu telewizji Klan Kosova Samostanowienie uzyskało 38,2 proc. głosów, natomiast sondaż dziennika "Koha Ditore" dał partii premiera poparcie 42,3 proc.

W obu ankietach na drugim miejscu znalazła się Demokratyczna Liga Kosowa (LDK), a na trzecim Demokratyczna Partia Kosowa (PDK). Obie uzyskały nieco ponad 20 proc. głosów - w pierwszym sondażu odpowiednio: 22,4 proc. i 20,1 proc. oraz 21,3 proc. i 20,4 proc. w drugim.

Kosowo. Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że frekwencja w wyborach wyniosła 39,16 proc. W poprzednich wyborach głosowało 48,78 proc. uprawnionych.

Eugen Cakolli z Demokratycznego Instytutu Kosowa, organizacji badającej przebieg wyborów, oświadczył że głosowanie przebiegło bez większych incydentów i naruszeń, które mogłyby podważyć uczciwość procesu wyborczego.

Większość sondaży przedwyborczych dawała Samostanowieniu nieco poniżej 50 proc. poparcia.

O wejście do 120-osobowego Zgromadzenia Kosowa (Kuvendi) ubiegało się 28 podmiotów - partii, koalicji i jeden kandydat niezależny. 10 miejsc w parlamencie jest zarezerwowanych dla przedstawicieli mniejszości serbskiej, a 10 kolejnych dla reprezentantów innych mniejszości.

Według oficjalnych danych uprawnionych do głosowania było 1,97 mln osób. Niemal 105 tys. obywateli zarejestrowało się za granicą. Lokale wyborcze w ambasadach i konsulatach otwarto już w sobotę. Część wyborców z diaspory wybrała możliwość głosowania korespondencyjnego.

Lokale zamknięto o godz. 19. Pierwsze częściowe rezultaty PKW ma ogłosić po godz. 22 w niedzielę.

Gabinet premiera Albina Kurtiego i jego Samostanowienia jest pierwszym w historii kraju, który dotrwał do końca czteroletniej kadencji. Samostanowienie zdobyło w 2021 r. 50,28 proc. głosów. W niedzielnych wyborach Kurti ubiegał się o reelekcję.

Rząd Kurtiego na cenzurowanym w NATO i UE

Albin Kurti jest krytykowany przez NATO i Unię Europejską przez decyzje, jakie jego gabinet podjął wobec Serbii i etnicznych Serbów. Rząd Kosowa zakazał używania serbskiej waluty i trasnferu dinarów z Serbii do przedstawicieli mniejszości etnicznej w Kosowie. UE zawiesiła finansowanie niektórych projektów i przedstawiła warunki dotyczące ich wznowienia. Stany Zjednoczone wprowadziły natomiast 90-dniowe zamrożenie wsparcia dla inicjatyw w kraju przeprowadzanych przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego.

Niechęć między Kosowem a Serbią utrzymuje się od czasu wojny między siłami serbskimi a albańskimi rebeliantami pod koniec lat 90. Serbia stanowczo odmawia uznania deklaracji niepodległości Kosowa z 2008 roku.

Kraj ten wciąż zamieszkuje spora grupa serbskich obywateli, którzy skupieni są przede wszystkim w jego północnej części, właśnie przy granicy z Serbią. Z uwagi na napięcia, jeszcze przed rozpoczęciem głosowania policyjna misja Unii Europejskiej na terenie Kosowa zapowiedziała wzmocnienie sił w tym regionie. Na miejscu zjawili się członkowie Europejskich Sił Żandarmerii z Francji, Włoch, Portugalii i Litwy.

W styczniu, na kilka dni przed wyborami, kosowskie służby przeprowadziły na terenie zamieszkiwanym przez serbską mniejszość naloty na placówki wspierane przez rząd w Serbii.

Interwencje miały miejsce w 10 placówkach, które zlokalizowane są na terenie Kosowa zamieszkanym przez ludność serbską. - Era równoległych i przestępczych samorządów i instytucji Serbii w Republice Kosowa dobiega końca - powiedział na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych szef resortu Xhelal Svecla. We wpisie wymienił także miasta, w których zamknięto serbskie biura. Jedno z nich znajdowało się w stolicy Prisztinie.

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Spięcie polityków w "Śniadaniu Rymanowskiego". Trela: Poseł Schreiber ewidentnie się nie wyspałPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?