Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne na Łotwie. Opublikowano wyniki exit poll

Jak wynika z opublikowanych w sobotę wieczorem wyników exit poll, to partia Nowa Jedność obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza zdobyła najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych na Łotwie. Do Sejmu wejdzie osiem ugrupowań - podaje portal LSM.

Największe poparcie otrzymała partia Nowa Jedność, zdobywając 22,5 proc. głosów.

Na następnych miejscach znalazły się Zjednoczona Lista (11,5 proc.) oraz Związek Zielonych i Rolników (ok. 11 proc.).

Według exit poll do Sejmu nie weszła Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda", określana jako partia rosyjska. 

We wcześniejszych badaniach opinii publicznej Nowa Jedność na pierwszym miejscu

W sobotę na Łotwie odbyły się wybory parlamentarne. Z wcześniejszych sondaży wynikało, że nowy parlament będzie rozdrobniony. Także w badaniach opinii publicznej najwyższym poparciem cieszyło się ugrupowanie Nowa Jedność obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza.

Reklama

Według badania ośrodka SKDS wynoszący 5 proc. próg wyborczy miało przekroczyć pięć partii. Na pierwszym miejscu z ok. 13 proc. uplasowała się centroprawicowa Nowa Jedność. Na drugim miejscu znalazł się Związek Zielonych i Rolników, obecnie będący w opozycji. Kolejne trzy pozycje w badaniu zajęły: prawicowe Zjednoczenie Narodowe, założona w tym roku koalicyjna Zjednoczona Lista i Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda", która, jak się uważa, reprezentuje interesy ludności rosyjskojęzycznej.

Lokale wyborcze otwarte były w godzinach 7-20 czasu miejscowego (6-19 w Polsce). Do głosowania uprawnionych było ok. 1,5 mln z 1,9 mln mieszkańców kraju - informuje LSM.

Reklama

Reklama

Reklama