Reklama

Reklama

Wybory na Słowacji. "Formowanie rządu potrwa dłużej"

Partia Socjaldemokratyczna (SMER) wygrała sobotnie wybory parlamentarne uzyskując 28,3 proc głosów, co daje jej 49 mandatów ze 150. Dotychczas miała 83 deputowanych.

Zdaniem analityków utworzenie przez nią nowego gabinetu będzie jednak problematyczne m.in.  wobec sukcesu skrajnych nacjonalistów, którzy po raz pierwszy weszli do parlamentu.

Robert Fico, przywódca pozostającej u władzy od 2006 roku SMER-SD, ocenił w niedzielę, że nowy słowacki parlament jest skrajnie rozczłonkowany.

"Formowanie rządu potrwa dłużej, niż zazwyczaj" - dodał Fico, przypominając, że Słowacja stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest kryzys migracyjny i objęcie od lipca przewodnictwa Unii Europejskiej.

"Ludzie zdecydowali, chociaż jesteśmy przekonani, że niektóre partie polityczne nie powinny być reprezentowane w parlamencie i trzeba ich zakazać" - oświadczył premier.

Reklama

"Wielkie trzęsienie ziemi"

Fico odniósł się w tych słowach do sukcesu skrajnych nacjonalistów z partii LSNS, którym przewodzi Marian Kotleba. Ugrupowanie to uzyskało 8 proc głosów, co przełożyło się na 14 mandatów.

Liberałowie z partii SaS Richarda Sulika dostali 12,1 proc. głosów i 21 mandatów. Czyni to z Sulika lidera centroprawicy. Liberałowie wyprzedzili OLaNO-NOVA, zwaną partią protestu, która otrzymała 11 proc. głosów i 19 mandatów.

Fico przyznał, że oczekiwał lepszego rezultatu; sądził, że jego partia uzyska poparcie 33 proc. wyborców.

Jako "wielkie trzęsienie ziemi" określił rezultaty głosowania przywódca partii OLaNO-NOVA, konserwatysta Igor Matović.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy