Reklama

Wybory na Białorusi: Wiec przeciwniczki Łukaszenki odwołany. Są zatrzymania

Mityng wyborczy kontrkandydatki prezydenta Alaksandra Łukaszenki Swiatłany Cichanouskiej został w ostatniej chwili odwołany z powodu prac remontowych. Media niezależne informują o zatrzymywaniu przez milicję osób, które przyszły na to spotkanie wyborcze.

Według obrońców praw człowieka z centrum Wiasna w Słucku zatrzymano co najmniej 15 osób.

Krótki film, na którym widać, jak milicja zatrzymuje ludzi, opublikowała internetowa Nasza Niwa. Według tej gazety na spotkaniu mogło być w sumie ok. 500 osób.

Według portalu TUT.by mityng odwołali organizatorzy z powodu prac remontowych prowadzonych przez służby komunalne na miejscu spotkania wyborczego. Decyzja ta zapadła jednak w ostatniej chwili i ludzie już w tym czasie zaczęli się gromadzić na placu.

Mityng w Słucku był zaplanowany i odbywał się zgodnie z przepisami wyborczymi. 

Reklama

Kolejny wiec pod znakiem zapytania

Aktywiści Wiasny poinformowali również o zatrzymaniach w Salihorsku. Tam także miał się odbyć legalny wiec i również tam organizatorzy zostali zmuszeni do odwołania spotkania.

W Mińsku kolejny wiec Swiatłany Cichanouskiej został zapowiedziany na czwartek (6 sierpnia) wieczór, jednak on również może się nie odbyć. Mimo że miejsce - Park Przyjaźni Narodów - zostało wyznaczone przez władze właśnie dla przeprowadzenia wieców wyborczych, w poniedziałek ogłoszono, że mają się tam odbywać koncerty.

Konkretnie na czwartek władze zaplanowały w parku koncert z okazji Dnia Wojsk Kolejowych - poinformował portal Naviny.by.

W miniony czwartek na mityngu Cichanouskiej było ponad 60 tys. ludzi.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy