Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ogłoszono termin

Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się od 6 do 9 czerwca 2024 roku - ustalili ambasadorowie państw członkowskich przy UE. Poinformowała o tym w środę na Twitterze szwedzka prezydencja w Radzie UE.

Od momentu pierwszych wyborów, w 1979 roku, wybory europejskie odbywają się co pięć lat

Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły zmniejszenie liczby posłów z 751 do 705, po odejściu 73 posłów brytyjskich, w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyły się 26 maja 2019 roku. Obywatele dokonali wówczas wyboru 52 eurodeputowanych. Były to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W 2019 roku w Polsce triumfowało PiS, zdobywając 45,38 proc. poparcia i zgarniając 26 z 52 mandatów. Druga była Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni) z poparciem 38,47 proc. i z 22 mandatami. Troje europosłów zyskała także Wiosna Roberta Biedronia (6,06 proc.).

Reklama

W skali całej Europy, największe poparcie zyskali przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej (20,80 proc.), do której należą PO i PSL. Na drugim miejscu była frakcja socjalistów (SLD) z poparciem 17,88 proc., a na trzecim ruch Odnówmy Europę (12,01 proc.)

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, zyskała w całej UE poparcie rzędu 7,17 proc.

Wybory do europarlamentu a parlamentarne. Kluczowe różnice

Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Inaczej niż w wyborach do Sejmu, podział mandatów pomiędzy uprawnione komitety wyborcze dokonywany jest w skali całego kraju według metody D’Hondta, zaś rozdział mandatów przypadających komitetom wyborczym pomiędzy listy kandydatów dokonywany jest metodą największych reszt.

W odróżnieniu od wyborów do Sejmu, liczba posłów wybranych w poszczególnych okręgach wyborczych nie jest odgórnie ustalona - zależy od rozkładu głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są pod względem osób uprawnionych do głosowania drugimi - po wyborach do parlamentu Indii - największymi demokratycznymi wyborami na świecie.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama