Reklama

Reklama

Wulkan Öraefajökull budzi się po 290 latach. "Spod lodowca spływa woda, czuć siarkę"

Po 290 latach w uśpieniu jeden z największych wulkanów na Islandii daje o sobie znać. "To niepokojące informacje. Wulkan Öraefajökull jest niebezpieczny, a wokół niego żyje wielu ludzi. Kilka wsi leży wprost na jego zboczach" - zaznaczył Reynir Bödvarsson, sejsmolog z uniwersytetu w Uppsali.

Öræfajökull leży na południowym wschodzie Islandii. Na większości powierzchni pokryty jest lodowcem. Ostatni raz wybuchł 290 lat temu: w 1727 roku. Z zapisów historycznych wiadomo także, że do erupcji doszło również w 1362 roku.

Teraz mieszkańcy Islandii znów spoglądają na niego z niepokojem.

"Najwyraźniej zaczyna się budzić. W pobliżu odczuwalne są wstrząsy ziemi i inne rodzaje aktywności sejsmicznej. Spod pokrywy lodowej spływa woda, czuć siarkę" - relacjonował Reynir Bödvarsson w rozmowie ze szwedzką telewizją SVT Nyheter.

Reklama

Na wykonanych z powietrza zdjęciach widać nawet pęknięcia na lodowcu pokrywającym wulkan.

W pobliżu Öraefajökull położone są dwa inne duże wulkany: Bardarbunga i Hekla. W ich zasięgu nie ma zamieszkałych miejscowości, ale Hekla jest jedną z większych atrakcji turystycznych Islandii. Każdego roku odwiedzają ją tysiące turystów.

Europejczykom szczególnie znany jest jeszcze jeden islandzki wulkan: Eyjafjallajökull. Głośno było o nim wiosną 2010 roku: jego wybuch doprowadził wówczas do wstrzymania na kilka dni ruchu lotniczego w większości krajów Europy.

(j.)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy