Reklama

Reklama

Wstępny raport OPCW: w kwietniowym ataku w syryjskiej Dumie użyto chloru

Wstępny raport Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wskazuje, że w kwietniu doszło w syryjskiej Dumie do ataku z użyciem chloru - poinformował w piątek Reuters, który uzyskał dostęp do dokumentu.

"Różne chlorowane organiczne substancje chemiczne wykryto w dwóch miejscach" - głosi raport. Jednocześnie nie wykazano użycia środków paralityczno-drgawkowych.

Eksperci OPCW 21 kwietnia pobrali w sąsiadującym z Damaszkiem mieście Duma próbki, które mają umożliwić wyjaśnienie, czy 7 kwietnia dokonano tam ataku chemicznego.

Syryjska opozycja oraz organizacje pomocowe twierdzą, że tego dnia zabito ponad 40 osób, gdy siły powietrzne prezydenta Baszara el-Asada zrzuciły bomby z bronią chemiczną na Dumę. USA, Wielka Brytania i Francja utrzymują, że w ataku użyto sarinu i chloru. Syryjski rząd odpiera te zarzuty.

Reklama

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie, w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej w Dumie, 14 kwietnia nad ranem ostrzelały z rakiet obiekty w Syrii. Strona amerykańska podała, że celem ataku był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy