Reklama

Reklama

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Egipcie

​Ze wstępnych wyników wyborów prezydenckich w Egipcie wynika, że obecny prezydent Abd el-Fatah es-Sisi zdobył największą liczbę głosów - ponad 21 mln. Jego jedyny rywal Musa Mustafa Musa - zaledwie 721 tys.

Już przed wyborami spodziewano się, że Sisi zostanie wybrany na kolejną czteroletnią kadencję, ponieważ inni poważni kandydaci zostali albo aresztowani, albo byli zastraszani przez władze i wycofali się z wyścigu.

Jedynym rywalem Sisiego jest mało znany polityk centrowy Musa Mustafa Musa, lider pozaparlamentarnej partii Jutro (Hizb el-Ghad). Ale jest on znany z tego, że popiera obecnego przywódcę Egiptu i sam zapewnił, że opowiada się za reelekcją Sisiego.

Komisja wyborcza w ostatniej chwili apelowała do wyborców o pójście do głosowania, licząc na zwiększenie frekwencji, którą Sisi uważa za istotny czynnik legitymizacji zwycięstwa - zwraca uwagę Reuters.

Reklama

Uprawnionych do głosowania w liczącym 84 mln mieszkańców Egipcie jest około 60 mln wyborców. Niektórzy z nich twierdzą, że otrzymali pieniądze lub inne zachęty, żeby oddać głos - pisze Reuters.

Abd el-Fatah Sisi jest u władzy od 2013 roku, od czasu przewrotu wojskowego, który obalił islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego; Sisi był wówczas ministrem obrony oraz naczelnym dowódcą egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując ponad 96 proc. głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.

Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24-26 kwietnia, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. głosów w pierwszej rundzie. Są to trzecie wybory szefa państwa od czasu rewolucji z 2011 roku, w wyniku której obalony został wieloletni przywódca kraju, Hosni Mubarak.

Ostateczne wyniki pierwszej tury, w której Egipcjanie głosowali 26-28 marca, zostaną ogłoszone w poniedziałek.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy