Reklama

Reklama

Współpracownik Trumpa podał się do dymisji

Szef amerykańskiej federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Scott Pruitt podał się w czwartek wieczorem do dymisji. Jest to czwarty wysokiej rangi przedstawiciel administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który odszedł. Media wskazują na liczne skandale z udziałem Pruitta.

W oficjalnym liście do prezydenta USA Donalda Trumpa Pruitt napisał, że "nieustające, bezprecedensowe ataki" na niego i członków jego rodziny "były bardzo bolesne".

Swoją funkcję Pruitt przestanie pełnić od piątku, a jego obowiązki od poniedziałku przejmie jego zastępca Andrew Wheeler, wcześniej lobbysta na rzecz przemysłu węglowego.

Tym samym Pruitt stał się czwartym wysokim rangą przedstawicielem administracji Trumpa, który podał się do dymisji lub został zwolniony, po ministrze zdrowia i służb społecznych Tomie Price'ie, sekretarzu stanu Reksie Tillersonie i ministrze ds. weteranów Davidzie Shulkinie.

Reklama

Trump "zawsze wdzięczny za nadzwyczajną pracę"

Na Twitterze Trump poinformował, że przyjął dymisję Pruitta. Pochwalił go za wykonaną "nadzwyczajną pracę" i zapewnił, że będzie mu za nią "zawsze wdzięczny". Ocenił też, że "już dokonaliśmy wielkich postępów, a przyszłość EPA jest świetlana!".

Liczne oskarżenia i skandale

Od mianowania szefem EPA w lutym 2017 roku Pruitt stał się bohaterem licznych skandali; obecnie w jego sprawie toczy się kilkanaście dochodzeń. Jest podejrzany m.in. o wynajmowanie niezwykle taniego jak na Waszyngton mieszkania powiązanego z firmą lobbystyczną działającą na rzecz kanadyjskiego koncernu energetycznego Enbridge Inc.; w tym samym czasie EPA wydała zgodę na projekt tej firmy na terytorium USA.

Oskarża się go również o przyznanie znaczących podwyżek dwóm osobom, które zatrudnił bez uzyskania zgody Białego Domu, o wydanie blisko 170 tys. dolarów na przeloty, w tym 36 tys. dolarów na podróż samolotem wojskowym, kupienie za 43 tys. dolarów dźwiękoszczelnej budki do prowadzenia poufnych rozmów oraz roszady personalne z udziałem pracowników EPA, którzy zgłaszali obiekcje wobec polityki wydatkowej Agencji i zarządzania nią.

Kłopotliwy człowiek prezydenta

Demokraci i obrońcy przyrody zarzucą Pruittowi, że osłabił EPA, drastycznie ograniczając jej działania i likwidując wiele regulacji chroniących środowisko. Pruitt zdecydowanie popierał decyzję Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego i był przez prezydenta chwalony za ograniczenie przepisów ochrony środowiska, które według Trumpa negatywnie wpływały na wzrost gospodarczy.

Jak wskazuje BBC News, nieskory do przyznawania się do porażek Trump przez długi czas opierał się apelom o zwolnienie Pruitta mimo kolejnych niejasności i zastrzeżeń do szefa EPA. Pruitt stawał się jednak dla prezydenta, który do wyborów szedł pod hasłem "osuszyć bagno (Waszyngtonu)", coraz bardziej kłopotliwy m.in. ze względu na zbliżające się wybory do Kongresu w listopadzie. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy