Reklama

Reklama

"WSJ": Republikanie przeciwni zmianom w NDAA. Trump grozi wetem

Republikańscy senatorzy nie chcą zawierać w ustawie o wydatkach obronnych przepisów ułatwiających pozywanie serwisów społecznościowych za moderację umieszczanych w nich treści - informuje "Wall Strett Journal". Bez takich zapisów swoje weto dla ustawy zapowiada prezydent Donald Trump.

Ustępujący prezydent USA stwierdził, że poprze ustawę o wydatkach obronnych (NDAA) na rok podatkowy 2021 tylko wtedy, jeśli wyeliminuje ona sekcję 230 tzw. ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej. Sekcja ta chroni platformy internetowe i firmy technologiczne przed procesami sądowymi za moderację umieszczanych na ich stronach treści.

Republikanie - jak pisze "Wall Street Journal" - nie zamierzają zawierać w ustawie zapisów, o które wnioskuje prezydent. Wpływowy senator GOP Jim Inhofe wypowiedział się przeciwko takiemu krokowi, gdyż - jak to argumentuje - przepisy takie "nie mają nic wspólnego z wojskowością". - Powinniśmy pozbyć się sekcji 230. Ale nie możemy tego zrobić w tej ustawie - stwierdził.

Reklama

Ustawa o budżecie obronnym, w tym roku opiewająca na kwotę około 740 miliardów dolarów, negocjowana jest tradycyjnie co roku przez republikanów i demokratów, a następnie popierana w Kongresie przez parlamentarzystów obu partii.

Jeśli Trump ją zawetuje, to potrzeba większości dwóch trzecich w każdej z izb, by ustawa weszła w życie. Między kontrolowaną przez demokratów Izbą Reprezentantów i Senatem, w którym większość mają republikanie, zawarto już kompromis w kwestii części zapisów, dotyczy to między innymi poszerzenia sankcji na Nord Stream 2.

W obu wersjach projektu ustawy - i tej Izby Reprezentantów i Senatu - znalazło się zastrzeżenie, że należy usunąć powiązane z generałami Konfederacji nazwy obiektów wojskowych takich jak Fort Bragg w Karolinie Północnej czy Fort Hood w Teksasie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy