Reklama

Reklama

Wpływowy irański generał ostrzega Europę

Zastępca dowódcy Gwardii Rewolucyjnej ostrzegł Europę, że jeśli będzie zagrożeniem dla Iranu, to Teheran zwiększy zasięg swoich rakiet do ponad dwóch tysięcy kilometrów - poinformowała w nocy z sobotę na niedzielę irańska agencja Fars.

"Do tej pory uważaliśmy, że Europa nie jest zagrożeniem, więc nie zwiększyliśmy zasięgu naszych pocisków, ale jeśli Europa chce stać się zagrożeniem, zrobimy to" - powiedział generał Husajn Salami.

"Skoro utrzymujemy zasięg naszych rakiet do dwóch tysięcy km, to nie dzieje się tak z powodu braków technologicznych. Taka jest nasza strategiczna doktryna" - dodał.

Zaniepokojenie Francji

W ubiegłym tygodniu władze Francji zaapelowały o podjęcie "bezkompromisowego" dialogu z Iranem w sprawie jego programu rakietowego, niezależnie od porozumienia nuklearnego z tym krajem. Podniosły także kwestię nałożenia nowych europejskich sankcji na Iran jako środka represyjnego w celu ograniczenia przez Teheran prób rakietowych.

Reklama

"Francja jest zaniepokojona dalszym tempem programu irańskiego programu rakietowego, który nie jest zgodny z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 i który jest źródłem destabilizacji i niepewności w regionie" - powiedziała rzeczniczka MSZ Francji Agnes Romatet-Espagne.

"Pokojowy" program balistyczny

W ubiegłym miesiącu najwyższy irański przywódca duchowy i polityczny ajatollah Ali Chamenei zadeklarował, że Iran będzie kontynuował prace nad swoim programem rakiet balistycznych, mimo nacisków państw europejskich i USA. Teheran ustawicznie zaprzecza, że jego rakiety budowane są po to, by przenosiły ładunki nuklearne i opisuje swój program balistyczny jako pokojowy i rozwijany wyłącznie w celach defensywnych.

"Kraje europejskie muszą przestać ingerować w nasz program obronny. Pytają, dlaczego Iran ma pociski. A dlaczego wy je macie? Dlaczego macie broń atomową?" - powiedział. Jak dodał, "przyłączenie się krajów Europy do zastraszania Iranu przez USA jest nie do przyjęcia" - powiedział Chamenei.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy