Wpływ Brexitu na sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii
Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, może mieć negatywne konsekwencje dla obywateli UE mieszkających w Zjednoczonym Królestwie - pisze Karolina Borońska-Hryniewiecka w artykule opublikowanym na stronie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak zauważa autorka, Brexit mogą dotkliwie odczuć Polacy mieszkający na Wyspach.
Imigranci polskiego pochodzenia zamieszkujący w Wielkiej Brytanii to obecnie ponad 850 tysięcy osób. Jak zauważa autorka artykułu, to właśnie Polacy najliczniej popierają rozwiązanie, które w przypadku Brexitu pozwoli Wielkiej Brytanii na utrzymanie członkostwa w obszarze wspólnego rynku i swobody przepływu osób.
Zdaniem ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powyższe konsekwencje Brexitu, to najbardziej optymistyczna dla Polaków wersja zmian. Najbardziej drastycznym efektem Brexitu byłoby natomiast zastosowanie scenariusza, w którym Zjednoczone Królestwo zastosuje względem imigrantów swoje wewnętrzne przepisy.
Autorka artykułu alarmuje, że zgodnie ze wspomnianymi przepisami, martwić powinni się ci, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii po 2012 r. "Zgodnie z brytyjskim prawem imigranci, którzy przebywają na Wyspach legalnie przez okres powyżej pięciu lat, mogą ubiegać się o prawo stałego pobytu, co umożliwia im życie i pracę w Wielkiej Brytanii bez ograniczeń" - czytamy.
Oznacza to, że ok. 120-400 tys. osób (liczba Polaków, którzy kwalifikują się do stałego pobytu jest trudna do oszacowania) będą musiały ubiegać się o wizę, a w przypadku odmowy zostaną zobligowane do opuszczenia Wielkiej Brytanii.
Jak przewiduje autorka, decyzje o wydalaniu Polaków z Wysp mogą skutkować polskimi "powrotami do ojczyzny", co mocno skomplikuje sytuację gospodarczą naszego kraju. Z problemami mogą się także spotkać polscy studenci, którzy podjęli naukę na brytyjskich uczelniach. Brexit mógłby bowiem spowodować znaczny wzrost opłat za studia i pozbawienie możliwości ubiegania się o kredyt studencki.
Zyska polska gospodarka?
Zdaniem autorki, Brexit może mieć także pozytywny dla Polaków efekt. "Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację demograficzną oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników, perspektywa powrotu do kraju pracowników z doświadczeniem na konkurencyjnym rynku brytyjskim może być korzystna dla polskiej gospodarki" - wskazuje.
Autorka zauważa także inną ewentualność. Jak pisze, Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, zamiast wrócić do kraju, zdecydują się na dalszą imigrację. "Biorąc pod uwagę bliskość geograficzną oraz brak bariery językowej, pierwszym wyborem może okazać się Irlandia" - dodaje.
Cały artykuł można przeczytać TUTAJ