"Worldwide Cost of Living 2019". Oto najdroższe miasta na świecie
Singapur, Paryż i Hongkong to najdroższe miasta na świecie - wynika z tegorocznego raportu "Worldwide Cost of Living 2019" przygotowanego przez organizację Economist Intelligence Unit.

Brytyjska organizacja Economist Intelligence Unit już po raz 30. opublikowała coroczny ranking najdroższych miast na świecie.
Przygotowując zestawienie porównano ceny podstawowych dóbr konsumpcyjnych i usług - m.in. ceny odzieży, rekreacji, edukacji i rachunków za media - w 133 miastach na wszystkich kontynentach i sprawdzono, jak zmieniły się one w czasie. Punkt odniesienia stanowią koszty życia w Nowym Jorku.
Trzy miasta na pierwszym miejscu
W tym roku po raz pierwszy w historii na pierwszym miejscu rankingu znalazły się ex aequo aż trzy miasta: Singapur, Paryż i Hongkong. Singapur znalazł się na czele stawki po raz piąty.W pierwszej piątce uplasowały się jeszcze: Zurych i Genewa. Z europejskich miast do pierwszej dziesiątki załapała się jeszcze Kopenhaga (siódme miejsce).Na czołowych miejscach Azję reprezentują jeszcze Osaka i Seul, które zajęły wspólnie siódme miejsce.W ostatnich latach wzrosty zanotowały amerykańskie miasta: Nowy Jork sklasyfikowano również na siódmym miejscu, a Los Angeles na dziesiątym. Pięć lat temu zajęły 39. pozycję. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Tel Aviv - jako jedyne miasto z Bliskiego Wschodu.Cytowana przez BBC autorka raportu Roxana Slavcheva zwraca uwagę, że Paryż od 2003 roku plasuje się wśród czołówki najdroższych miast świata, a życie tam jest "ekstremalnie drogie"."Tylko ceny alkoholu, transportu i tytoniu są porównywalne z cenami w innych miastach europejskich" - zaznacza.Przykładowo, jak podaje BBC, średni koszt ścięcia włosów w przypadku kobiet kosztuje we Francji 119 dolarów. Dla porównania w Zurychu za usługę fryzjera trzeba zapłacić 73 dolary, a w japońskiej Osace 53 dolary.

Najtańsze miasta na świecie
Z kolei za najtańsze miasto na świecie w tym roku uznano Caracas, stolicę Wenezueli. Autorzy rankingu zwracają uwagę, że w związku z inflacją zbliżoną do miliona procent, bardzo poważnymi problemami gospodarczymi i silnymi napięciami politycznymi sytuacja w Wenezueli zmienia się niemal z dnia na dzień. Na kolejnych miejscach znalazły się: Damaszek (Syria), Taszkent (Uzbekistan), Ałmaty (Kazachstan), Bengaluru (Indie), Karaczi (Pakistan), Lagos (Nigeria), Buenos Aires (Argentyna), Ćennaj (Indie) oraz Nowe Dehli (Indie). Twórcy zestawienia podkreślają, że choć w tych miastach koszty życia są niższe, to żyje się tam zdecydowanie mniej przyjaźnie.