Reklama

Reklama

Wojskowa koalicja pod wodzą USA wycofa siły z Iraku?

Dowodzona przez Stany Zjednoczone wojskowa koalicja walcząca z Państwem Islamskim poinformowała w poniedziałek iracką armię, że wycofa swoje oddziały z Iraku - podały Reuters i AFP. Rzecznik Pentagonu zaprzeczył tym doniesieniom.

"Szanujemy suwerenną decyzję nakazującą nasze wyjście" - oświadczono w dokumencie, cytowanym przez agencje Reutera i AFP. List odwołuje się do niedzielnej decyzji irackiego parlamentu, który nakazał wycofanie wojsk międzynarodowej koalicji z Iraku.

Do przemieszczenia wojsk ma dojść "w najbliższych dniach i tygodniach" - dodano w liście, o którym pisały zagraniczne agencje.

Autentyczność listu, podpisanego przez generała Williama H. Seely'ego i adresowanego do wojskowych w irackim ministerstwie obrony, potwierdziły agencjom anonimowe wojskowe źródła amerykańskie i irackie. 

Reklama

Szef Pentagonu: Nie wiem, co to za list

Tymczasem rzecznik Pentagonu nie potwierdził w poniedziałek informacji o zamiarze wycofania z Iraku sił koalicji dowodzonej przez USA. "Obecnie nie jest możliwe potwierdzenie autentyczności listu" - przekazał Mark Esper.

Szef Pentagonu dodał, że USA nie mają w tej chwili planów, by się wycofać, a on "nie wie, co to za list", do którego dostęp uzyskały media i zinterpretowały jako oświadczenie o wyjściu z Iraku.

"Nie wiem, co to za list... Próbujemy dowiedzieć się, skąd to pochodzi, co to jest" - stwierdził szef Pentagonu, pytany przez dziennikarzy o dokument. "Ale nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku. Kropka" - powtórzył.

Generał USA: To szkic

"List w sprawie wyjścia wojsk z Iraku to szkic. Nie powinien zostać upubliczniony" - oświadczył z kolei przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA gen. Mike Milley.

"Ten list to szkic, to był błąd, był niepodpisany, nie powinien zostać upubliczniony" - powiedział dziennikarzom wojskowy. Dodał, że dokument jest "źle sformułowany" i "sugeruje wycofanie, co nie jest tym, co się dzieje". 

Gen. Mike Milley zapewnił - podobnie jak szef Pentagonu Mark Esper - że wycofanie się z Iraku nie jest planowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy