Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie. Rośnie liczba ofiar ataku w Winnicy

Co najmniej 23 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy w środkowej Ukrainie - powiadomiły ukraińskie władze. Wśród ofiar jest troje dzieci. Pięcioro rannych jest w stanie krytycznym – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Hospitalizowano 64 osoby, w tym dwoje dzieci. W stanie ciężkim są 34 osoby, a pięć w stanie krytycznym" - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, nadal trwają poszukiwania 42 osób, z którymi została utracona łączność.

W wyniku ataku zniszczonych zostało 55 budynków. Według ratowników najprawdopodobniej nie ma szans, by ktoś pod gruzami trafionych budynków ocalał.

W centrum miasta miały uderzyć trzy rakiety

- Po ataku zatrzymano kilkadziesiąt osób, które są sprawdzane pod kątem ewentualnego udziału w nakierowywaniu rosyjskich rakiet - poinformował minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, cytowany przez portal Suspilne.

Reklama

Do ataku doszło w godzinach rannych. W centrum miasta uderzyły - według wstępnych ustaleń - trzy rakiety. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat oświadczył, że rakiety Kalibr, którymi zaatakowano miasto, zostały wystrzelone z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym.

Celem stał się budynek biurowy, ucierpiały również budynki mieszkalne i Dom Oficerów, w którym mieści się sala koncertowa. W wyniku eksplozji wybuchł pożar, zapaliło się także kilkadziesiąt samochodów.

Według mediów rakieta zniszczyła także parterowe centrum medyczne, a wszyscy, którzy byli w środku, zginęli. Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona.

Ratownicy, cytowani przez agencję Interfax-Ukraina, powiedzieli, że najprawdopodobniej nie ma szans, by spod gruzów zburzonych budynków, udało się uratować żywych ludzi. Na miejscu ataku pracuje ponad 150 ratowników, a także żołnierze i wolontariusze.

"To nie są ludzie. To państwo-zabójca"

"Codziennie Rosja niszczy ludność cywilną, zabija ukraińskie dzieci, kieruje pociski w stronę obiektów cywilnych. Tam nie ma żadnych obiektów wojskowych. Co to jest, jak nie otwarty akt terrorystyczny?" - napisał Wołodymyr Zełenski o ataku w Winnicy.

"To nie są ludzie. To państwo-zabójca. Państwo-terrorysta" - dodał prezydent.  

Winnica (Ukraina)

Premier Morawiecki o ataku w Winnicy

"Niewinni ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy Putin osiągnie swój cel" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy