Reklama

Reklama

Wojna w Syrii. Asad czeka na ruch USA

Potrzebne czyny a nie słowa - tak syryjski prezydent Baszar al-Asad skomentował oświadczenie amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego. Wczoraj, w czwartą rocznicę wybuchu wojny w Syrii amerykański dyplomata oświadczył, że Stany Zjednoczone będą musiały wrócić do negocjacji z władzami w Damaszku, jeśli chcą zakończyć konflikt.

Słowa Johna Kerry'ego wywołały lawinę komentarzy, bo od wielu miesięcy Waszyngton wykluczał negocjacje z Baszarem al-Asadem.

Syryjski prezydent nie mówi "nie", ale czeka na ruch Stanów Zjednoczonych. "Wciąż słyszymy tylko deklaracje. Jeśli pojawią się czyny, zdecydujemy, co dalej" - mówił Baszar al-Asad w Damaszku. Jak dodał, ostateczny głos zawsze należy do mieszkańców Syrii.

Była to reakcja na zaskakującą deklarację Johna Kerry’ego, nie wykluczającą negocjacji z syryjskimi władzami. "W końcu będziemy musieli z nimi negocjować" - mówił Kerry w telewizji CBS. Powiedział też, że Waszyngton wraz z innymi stolicami sprawdzają teraz, czy wznowienie rozmów będzie w ogóle możliwe. Dzisiaj, negocjacje z Damaszkiem wykluczyły Francja i Unia Europejska.

Reklama

Z kolei syryjskie władze zapowiadają, że możliwy jest powrót do rozmów z syryjską opozycją. "Chcemy rozpocząć rozmowy polityczne z tymi partiami, które się nie zgadzają z rządem, ale które nie walczą zbrojnie i nie zabijają, ale pragną silnego rządu" - mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia syryjski ambasador w Warszawie Idris Mayya. Dyplomata, podobnie jak prezydent Asad, podkreślił, że sąsiedzi Syrii muszą jednak przestać wspierać grupy terrorystyczne i uszczelnić swoje granice z Syrią.

Wojna domowa w Syrii jest najbardziej krwawym konfliktem XXI wieku. Jak dotąd, kosztowała życie 215 tysięcy osób. W ciągu ostatnich czterech lat swoje domy opuściło 12 milionów ludzi czyli ponad połowa populacji kraju.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama