Reklama

Reklama

"Wojna jest zawsze porażką ludzkości". Wspólny apel biskupów z Polski i Ukrainy

Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Wojna jest zawsze porażką ludzkości - napisali katoliccy biskupi Polski i Ukrainy w apelu wydanym w związku z niebezpieczeństwem działań wojennych na Ukrainie.

Katoliccy biskupi Polski i Ukrainy podpisali apel o poszukiwanie dialogu o porozumienia w celu zażegnania niebezpieczeństwa działań wojennych przekazany przez biuro prasowe KEP.

Podkreślili, że z niepokojem przyjmują informacje o tym, że rozmowy między Rosją a Zachodem nie doprowadziły do porozumienia.

"Okupacja Donbasu i Krymu dowiodły, iż Federacja Rosyjska - naruszając suwerenność państwową i integralność terytorialną Ukrainy - odnosi się w sposób lekceważący do obowiązujących zasad prawa międzynarodowego. Zaistniała zaś sytuacja jest dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz całego kontynentu europejskiego wielkim zagrożeniem, które może zniszczyć dotychczasowy dorobek wielu pokoleń budujących pokojowy ład i jedność Europy" - podkreślili biskupi.

Reklama

Zaznaczyli, że "w ostatecznym rozrachunku wojna jest zawsze porażką ludzkości; jest wyrazem barbarzyństwa i całkiem nieskutecznym narzędziem rozwiązywania nieporozumień".

Biskupi z Polski i Ukrainy ze wspólnym apelem do rządzących

Wszelkie działania wojenne biskupi nazwali za konstytucją "Gaudium et spes", ogłoszoną przez papieża Pawła VI, "zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi, zasługującą na stanowcze i natychmiastowe potępienie".

Przypomnieli też nauczanie zawarte w "Katechizmie Kościoła katolickiego", gdzie czytamy, że "zagłada ludu, narodu czy mniejszości etnicznej powinna być potępiona jako grzech śmiertelny. Istnieje moralny obowiązek stawiania oporu rozkazom, które nakazują ludobójstwo" (KKK 2313).

Biskupi wskazali na potrzebę poszukiwania alternatywnych wobec wojny sposobów rozwiązywania międzynarodowych konfliktów.

"Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Zachęcamy przywódców do niezwłocznego wycofania się z drogi stawiania ultimatum i wykorzystywania innego państwa, jako karty przetargowej" - napisali.

Zaznaczyli, że wszelkie rozbieżności interesów winny być rozwiązywane na drodze porozumień. "Wspólnota międzynarodowa winna solidarnie połączyć swoje wysiłki i aktywnie wesprzeć wszystkimi możliwymi sposobami będące w zagrożeniu społeczeństwo" - czytamy w dokumencie.

"Niech już nie będzie więcej wojny"

W imieniu swoim i swoich wspólnot biskupi przypomnieli, że popieranie i budowanie pokoju na świecie jest nieodłącznym elementem posłannictwa Kościoła i wyrazem chrześcijańskiej wiary w miłość Boga do każdego człowieka.

"Obecna sytuacja domaga się od chrześcijan tradycji wschodniej i zachodniej pełnej odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość naszego kontynentu oraz gotowości ponoszenia ofiar w obronie wspólnoty rodzinnej, narodowej i państwowej" - napisali.

Zaprosili wszystkich do wspólnej modlitwy o pokój autorstwa św. Jana Pawła II, która kończy się słowami: "Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny".

Apel o poszukiwanie dialogu i porozumienia podpisali: zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Większy Światosław Szewczuk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, p.o. przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz i Administrator Apostolski sede vacante grekokatolickiej eparchii mukaczewskiej sui iuris bp Nił Łuszczak. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy