Reklama

Reklama

Włoscy parlamentarzyści nie są w stanie wybrać prezydenta

Szóste głosowanie na prezydenta Włoch zakończyło się bez rozstrzygnięcia. We włoskim parlamencie trwa oczekiwanie na to, aż liderzy największych ugrupować zawrą porozumienie w sprawie kandydata. Pojawiają się głosy, że na najważniejszy urząd w państwie ma zostać wybrana kobieta. Prezydenta wskazują parlamentarzyści oraz delegaci regionów.

Od głosowania wstrzymało się 444 z prawie tysiąca elektorów i wrzucono ponad 100 pustych kart.

336 głosów oddano na ustępującego prezydenta Sergio Mattarellę, najwięcej z dotychczasowych głosowań. Nie zadeklarował on jednak gotowości pozostania na stanowisku.

W poprzednim głosowaniu, przed południem elektorzy centroprawicy poparli przewodniczącą Senatu Marię Elisabettę Alberti Casellati, ale nie otrzymała wymaganej większości głosów. Na znak protestu przeciwko jej kandydaturze od głosu wstrzymała się wtedy centrolewica.

"Podziały są poważne"

Gdy trwało wieczorne głosowanie, od razu zapowiadane jako fiasko, doszło do ważnego politycznego spotkania liderów: Ligi - Matteo Salviniego, Partii Demokratycznej - Enrico Letty i Ruchu Pięciu Gwiazd - Giuseppe Contego. Nie wiadomo, czy doprowadzi do przełomu. Politycy przyznają, że podziały są poważne.

Reklama

Stawką zaś jest, jak się przypomina, także przyszłość rządu szerokiej koalicji ugrupowań centrolewicy i centroprawicy, skonfliktowanych obecnie w kwestii wyboru następcy Mattarelli.

- Chcemy zachować rząd - zapewnił Letta. Następne głosowania odbędą się w sobotę.

Salvini zadeklarował, że podejmuje starania, aby wybrano kobietę, ale nie ujawnił nazwiska. Conte przyznał, że wybór kobiety jest możliwy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy