Reklama

Reklama

Włochy: Wybory prezydenta. "Nieprzyzwoite show"

​Wybory prezydenta Włoch w parlamencie zostały "pomylone z przesłuchaniami do programu X-Factor" - tak klimat po czterech dniach głosowań bez rozstrzygnięcia i ciągłe spory podsumował były premier, senator Matteo Renzi. - To nieprzyzwoite show - dodał. W ocenie niektórych komentatorów wybory przypominają konklawe.

To, co się dzieje "pokazuje jedno: prezydenta powinni wybierać bezpośrednio obywatele" - napisał Renzi na Twitterze. Elektorzy jego zdaniem "ośmieszają najwznioślejsze wydarzenie demokracji parlamentarnej".

Jak wygląda wybór prezydenta we Włoszech?

Wyboru szefa państwa dokonują deputowani, senatorowie i delegaci ze wszystkich regionów kraju, łącznie prawie tysiąc osób. Do urn wrzucane są setki pustych kartek, a w czwartek od głosu wstrzymało się ponad 400 elektorów.

Trwa impas z powodu braku porozumienia między blokami centroprawicy na czele z Ligą Matteo Salviniego i centrolewicy, gdzie główną siłą jest Partia Demokratyczna. Obie te formacje tworzą rząd szerokiej koalicji, ale nie są w stanie zgodzić się co do wspólnego kandydata na prezydenta.

Reklama

"Wszyscy są przeciwko wszystkim"

Włoska prasa przed piątkowym głosowaniem podkreśla, że "wszyscy są przeciwko wszystkim" i nie wiadomo, czy po porannych naradach dojdzie do przełomu.

W komentarzach zwraca się uwagę na rosnący klimat niepewności i chaosu oraz nerwową atmosferę dyskusji w poszczególnych ugrupowaniach.

Kolejny w ostatnich dniach konflikt wywołała przedstawiona przez Salviniego kandydatura byłego szefa MSZ w rządzie Silvio Berlusconiego, byłego unijnego komisarza Franco Frattiniego. Pomysł ten odrzuciła kategorycznie centrolewica. Ostrzegła, że jeśli centroprawica będzie głosować na swoich kandydatów, "wszystko się rozpadnie".

Dyskusjom towarzyszy też presja części polityków, by głosować na premiera Mario Draghiego i równie stanowcze głosy, że musi on pozostać szefem rządu.

Podjęto też próbę forsowania kandydatury przewodniczącej Senatu Marii Elisabetty Alberti Casellati. Jest ona - jak się zauważa - trudna do zaakceptowania przez centrolewicę ze względu na jej długą przynależność do partii Forza Italia Berlusconiego.

Media: Załatwicie to szybko, kraj ma inne problemy

Dziennik "La Repubblica" zwraca uwagę na to, że powstał "krzyżowy ogień głosów", a wraz z nim obawy, że może dojść do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

"Załatwicie to szybko, kraj ma inne problemy" - zaapelował do polityków boloński dziennik "Il Resto del Carlino".

Piąte głosowanie w parlamencie rozpocznie się o godzinie 11.00 w piątek.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy