Reklama

Reklama

Włochy: Udział mafii z Kalabrii w zabójstwie Kuciaka? To możliwe

"To prawdopodobne, że za zabójstwem dziennikarza ze Słowacji Jana Kuciaka stoją rodziny kalabryjskiej mafii" - powiedział w czwartek we włoskim radiu zasłużony w walce z mafią prokurator Nicola Gratteri z Catanzaro w Kalabrii.

"To oczywiste, że ‘ndrangheta jest do tego zdolna" - dodał.

Prokurator Gratteri w rozmowie z radiem RAI zwrócił uwagę, że kalabryjska mafia jest "zakorzeniona" nie tylko w całych Włoszech, ale także w innych krajach europejskich. Jego zdaniem obecna jest w Niemczech, Szwajcarii, a także na Słowacji, w Bułgarii i Rumunii.

Mafia prze na wschód

Gratteri uważa, że "'ndrangheta rozszerza swą działalność na wschód". "Idzie tam, gdzie można kontrolować władzę oraz pieniądze i gdzie można wykorzystać okazję. Mafie kupują ziemię na winnice, pod uprawy, by zdobyć dostęp do funduszy europejskich" - oświadczył. Prokurator zauważył, że zjawisko to ma miejsce zarówno we Włoszech, jak i poza nimi.

Reklama

"Dramat polega na tym, że Europa nie jest wyposażona pod względem normatywnym do walki z mafią, zwłaszcza z 'ndranghetą" - ocenił.

W ocenie Gratteriego "w Europie od dziesięcioleci nie ma świadomości istnienia mafii". Zdaniem prokuratora dowodem na to jest sytuacja, kiedy kraje europejskie "nie chcą wyposażyć się w przepisy" do walki z mafią, jaka jest we Włoszech.

W niektórych państwach, jak stwierdził Gratteri, dopiero dyskutuje się o wpisaniu do kodeksu karnego przynależności do organizacji przestępczej o charakterze mafijnym. W Europie w ocenie prokuratora z Catanzaro powinny powstać przepisy prawa karnego o walce z mafią na wzór włoskiego systemu.

Najgroźniejsza we Włoszech

Kalabryjska 'ndrangheta uważana jest za najpotężniejszą i najgroźniejszą mafię we Włoszech.

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni dziennikarz śledczy Jan Kuciak został zastrzelony w ubiegłym tygodniu wraz ze swą partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy na południowym zachodzie Słowacji. W środę portal Aktuality.sk opublikował ostatni niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich 'ndranghecie w otoczeniu słowackiego premiera Roberta Fico.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy