Reklama

Reklama

Włochy: Rząd przedstawia plan cięć energetycznych. To odpowiedź na kryzys

Skrócenie sezonu grzewczego we Włoszech o 15 dni, dzienna redukcja czasu włączenia kaloryferów o godzinę i obniżenie temperatury w pomieszczeniach - to plan włoskiego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej, którego celem jest zaoszczędzenie ponad pięciu miliardów sześciennych gazu. Cięcia są zdaniem resortu konieczne, by "przygotować Włochy na ewentualne przerwanie dostaw gazu z Rosji".

Włochy w ciągu ostatniego roku, zwłaszcza w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę, zmniejszyły swoje uzależnienie od dostaw surowca z Rosji z 40 do około 18 procent.

Wśród kroków zarządzonych przez ministerstwo jest redukcja o jeden stopień ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych do 17 stopni Celsjusza z marginesem tolerancji dwóch stopni. W przypadku pozostałych budynków ma to być 19 stopni z marginesem tolerancji dwóch stopni.

Kryzys energetyczny. Cięcia we Włoszech pozwolą zaoszczędzić 5,3 mld metrów sześciennych gazu

W rozporządzeniu zdecydowano również, że sezon grzewczy ma rozpocząć się osiem dni później i zakończyć siedem dni wcześniej. Okres grzewczy jest zróżnicowany w różnych częściach kraju ze względu na różne warunki pogodowe na zimniejszej północy i cieplejszym południu. Budynki mają być ogrzewane o jedną godzinę krócej dziennie.

Reklama

Ministerstwo oszacowało, że kroki te zmniejszą zużycie gazu o 5,3 miliarda metrów sześciennych.

Poza tym resort zapowiedział kampanię społeczną, której celem jest uwrażliwienie obywateli na konieczność oszczędzania energii elektrycznej i gazu. Rekomenduje się między innymi całkowite wyłączanie odbiorników telewizyjnych i dekoderów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy