Reklama

Włochy: Rosjanin oskarżony o przemyt sprzętu wojskowego uciekł z aresztu domowego

Obywatel Rosji oskarżony o przemyt sprzętu wojskowego uciekł z aresztu domowego dzień po tym, jak sąd we Włoszech zgodził się przekazać go władzom USA. Artem Uss, który w październiku 2022 roku został zatrzymany na mediolańskim lotnisku Malpensa na podstawie międzynarodowego listu gończego, miał pozbyć się swojej elektronicznej bransoletki i opuścić dom w Cascina Vione di Basiglio w prowincji Mediolan.

Artem Uss wraz z czterema innymi rosyjskimi obywatelami został w 2022 roku oskarżony przez amerykańskich prokuratorów o przemyt sprzętu wojskowego kupionego od producentów z USA do rosyjskich nabywców. Część z tego sprzętu miała trafić na pole bitwy w Ukrainie. Według śledczych do transportu mieli oni wykorzystać niemiecką firmę.

Uss, jak zwraca uwagę "Guardian", jest także oskarżony o transport ropy z Wenezueli do Rosji z naruszeniem sankcji oraz oszustwa bankowe. We wtorek sąd apelacyjny w Mediolanie przekazał, że wydał zgodę na ekstradycję mężczyzny za przemyt ropy, nie zaś za przemyt sprzętu, powołując się na brak dowodów.

Reklama

Włochy: Rosjanin Artem Uss mógł już opuścić kraj

Artem Uss, syn Aleksandra Ussa, gubernatora Terytorium Krasnojarskiego, mógł już opuścić kraj. Gdy do jego mieszkania przybyła włoska policja, aby sprawdzić, czy jest on w domu, na miejscu zastała zamknięte drzwi i włączony telewizor. 

Mężczyzna opuścił swoje miejsce zamieszkania w Cascina Vione di Basiglio, pozbywając się uprzednio elektronicznej bransoletki. Śledczy nie wykluczają udziału rosyjskiego wywiadu w ucieczce mężczyzny.

Podczas procesu prawnicy Ussa wskazywali, że jego aresztowanie i ekstradycja mogłaby mieć na celu "wymianę więźniów", powołując się na zainteresowanie USA uwolnieniem przez Moskwę Paula Whelana, amerykańskiego biznesmena skazanego w 2020 roku na 16 lat pozbawienia wolności w więzieniu w Rosji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosjanie | sprzęt wojskowy | przemyt | ropa naftowa | Mediolan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy